مجله سرعت: ناکامی همیلتون در جایزه بزرگ مالزی

مجله سرعت: ناکامی همیلتون در جایزه بزرگ مالزی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سلام به مجله سرعت خوش آمدید.

آگهی

سلام به مجله سرعت خوش آمدید. لوئیس همیلتون سال گذشته تا اینجای فصل برتری خود را برای کسب سومین عنوان قهرمانی مسابقات فرمول یک حفظ کرده بود. امسال اما ورق برگشت و این راننده ۳۱ ساله با هشت امتیاز کمتر از هم تیمی آلمانی اش راهی جایزه بزرگ مالزی شد. آیا همیلتون می تواند رُزبرگ را از کسب چهارمین پیروزی متوالی فصل محروم کند؟ با هم نگاهی به این مسابقه بیاندازیم.

شروع خوب و پایان ناگوار برای همیلتون

پیست سپانگ برای لوئیس همیلتون خوش یمن نبود. راننده بریتانیایی تیم مرسدس که با ثبت بهترین رکورد زمانی در رقابت تعیین خط، مسابقه را از خط یک استارت زده بود در دور چهل و یکم به دلیل خرابی و آتش گرفتن موتور خودرواش مجبور به کناره گیری از مسابقه شد.

مدافع عنوان قهرمانی جهان روی این مسابقه حساب ویژه ای باز کرده بود تا بتواند ضمن کسب یک پیروزی مهم، اختلاف هشت امتیازی با نیکو رُزبرگ، همی تیمی آلمانی اش را در صدر جدول جبران کند. این رقابت که شانزدهمین مرحله از فصل مسابقات فرمول یک قهرمانی جهان محسوب می شد در نهایت با برتری دانیل ریکاردو، راننده استرالیایی تیم ردبول به پایان رسید. مکس ورشتاپن هلندی، دیگر راننده تیم ردبول با کمتر از سه ثانیه اختلاف نسبت به ریکاردو دوم شد و نیکو رُزبرگ راننده آلمانی تیم مرسدس نیز در جایگاه سوم قرار گرفت.

رُزبرگ اکنون در ۵ مسابقه مانده تا انتهای فصل با ۲۳ امتیاز اختلاف نسبت به همیلتون در صدر جدول کلی این مسابقات قرار دارد.

نگاهی به گذشته

پیست سپانگ با آب و هوای به شدت متغیر و ناپایدارش، همواره صحنه رقابت هایی سخت و غیر قابل پیش بینی بوده است. به سال ۲۰۰۹ برگردیم، زمانی که جنسون بوتون توانست پیروزی خاطره انگیزی در مالزی کسب کند.

بارش باران های شدید باعث شد مسابقه جایزه بزرگ فرمول یک مالزی در سال ۲۰۰۹ در شرایطی ویژه و کوتاه تر از حد معمول به پایان برسد. این مسابقه به دو دلیل در تاریخ مسابقات فرمول یک ماندگار شد: نخست اینکه امتیازهای تعیین شده به دلیل توقف مسابقه پس از طی ۷۵ درصد از مسیر، نصف شد. مسئله ای که پس از مسابقه جایزه بزرگ استرالیا در سال ۱۹۹۱ بی سابقه بود. شاخصه دوم نیز به کسب دومین پیروزی متوالی فصل توسط جنسون بوتون بر می گردد.

پیست سپانگ از دور نوزدهم مسابقه تحت تاثیر باران لغزنده شد و در ادامه اغلب رانندگان ترجیح دادند از لاستیک های مخصوص استفاده کنند. شرایط جوی و شدت باران به حدی وخیم شد که داوران تصمیم گرفتند در دور سی و سوم، مسابقه را متوقف کنند. پس از توقف باران هوا به قدری تاریک شده بود که امکان ادامه مسابقه وجود نداشت. برگزار کنندگان ترجیح دادند نقطه پایانی را انتهای دور سی و یکم تعیین کنند و بدین ترتیب جنسون بوتون که در پایان این دور جلوتر از دیگر رقبا بود به عنوان برنده مسابقه معرفی شد. نیک هید فلد و تیمو گلاک نیز جایگاه دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.

اوژیه در آستانه کسب چهارمین قهرمانی

سباستین اوژیه فرانسوی با ۵۹ امتیاز اختلاف نسبت به آندریاس میکلسون، به عنوان صدرنشین جدول کلی رقابت های جهانی اتومیبیلرانی رالی پا به مرحله دهم این مسابقات در جزیره کُرس گذاشت. ببینیم راننده فولکس واگن درچهار مسابقه مانده تا پایان فصل چه نتیجه ای کسب می کند.

سباستین اوژیه که سه قهرمانی جهان در رقابت های اتوموبیلرانی رالی را در کارنامه دارد روز یکشنبه برای نخستین بار در دوران حرفه ایش موفق شد مسابقه رالی کُرس را فتح کند تا ضمن کسب چهارمین پیروزی فصل، گام بزرگی برای دستیابی به چهارمین عنوان قهرمانی جهان برداد.

راننده فرانسوی تیم فولکس واگن که از ابتدای مسابقه برتری محسوسی نسبت به دیگر رقبا داشت در پایان با ۴۶ ثانیه اختلاف، زودتر از تیه ری نُویل، راننده بلژیکی تیم هیوندایی از خط پایان گذشت. آندریاس میکلسون نروژی دیگر راننده تیم فولکس واگن که اوژیه را در صدر جدول کلی تعقیب می کند با یک دقیقه و ده ثانیه اختلاف در جای سوم قرار گرفت.

مرحله بعد مسابقات فصل اتوموبیلرانی رالی پانزده روز دیگر در کاتالونیا برگزار می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورزشکاران حرفه‌ای با درآمد خود چه می‌کنند؟

محمدجعفر مرادی رکورد ماراتن ایران را در برلین جابجا کرد

مرضیه حمیدی، تکواندوکار افغان: ورزشم مبارزه علیه گروه تروریستی ضدزن طالبان است