همه پرسی در کلمبیا برای صلح با فارک؛ پیش بینی پیروزی کارزار «آری»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
همه پرسی در کلمبیا برای صلح با فارک؛ پیش بینی پیروزی کارزار «آری»

کلمبیایی ها روز یکشنبه در همه پرسی صلح برای رای «آری» یا «نه» به توافقنامه میان رهبران فارک (نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا) و دولت کلمبیا پای صندوق های رای رفتند تا به بیش از نیم قرن درگیری خونین در این کشور پایان دهند.

خوان مانوئل سانتوس رئیس جمهوری کلمبیا که برای کارزار «آری» تلاش گسترده ای کرده است در مرکز بوگوتا پایتخت رای خود را به صندوق انداخت و در سخنانی گفت: «امیدوارم که این همه پرسی تاریخی، تاریخ این کشور را در جهت بهتر شدن تغییر دهد. پایان دادن به جنگی ۵۲ ساله و باز کردن مسیر صلح ما را به سمت آینده ای بهتر راهنمایی خواهد کرد.»

آخرین برآوردها نشان می دهد که بیش از دو سوم رای دهندگان به این توافقنامه رای «آری» خواهند داد.

پولا سوتو یک شهروند کلمبیایی می گوید: «من رای «آری» دادم زیرا به من امید می دهد. من مادر و یک معلم هستم و یک فرزند جوان دارم و می خواهم که او کشور متفاوتی داشته باشد.»

آندرس هم می گوید: «ما امیدواریم که در چند سال آینده فارک بتواند در سیاست مشارکت کند و این امر می تواند به بخش های مختلف این درگیری پایان دهد.»

حامیان کارزار رای «نه» به این همه پرسی معتقدند که شورشیان فارک باید مجازات شوند نه اینکه صندلی هایی در کنگره بدست آورند، با این حال به نظر می رسد اکثریت کلمبیایی ها صلح را ترجیح می دهند.