Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گفتگو با چهار پژوهشگر همکار در ماموریت روزتا

گفتگو با چهار پژوهشگر همکار در ماموریت روزتا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

به مناسبت پایان یافتن ماموریت فضاپیمای روزتا جرمی ویلکس، خبرنگار یورونیوز در آلمان با مسئولان این پروژه در مرکز عملیات فضایی اروپا گفتگویی انجام داده که متن آن در ادامه آمده…

آگهی

به مناسبت پایان یافتن ماموریت فضاپیمای روزتا جرمی ویلکس، خبرنگار یورونیوز در آلمان با مسئولان این پروژه در مرکز عملیات فضایی اروپا گفتگویی انجام داده که متن آن در ادامه آمده است.

یورونیوز: روزتا رفت و ماموریتش پایان یافت. فضاپیما بر سطح دنباله دار فرود آمد و دیگر بازنمی گردد. در کنار افرادی هستم که از ابتدای این ماموریت حضور داشتند. مات تیلور چه احساسی دارید؟

مات تیلور، پژوهشگر پروژه روزتا: روز تلخ و شیرینی بود. گویی از یکسو بخشی از زندگیمان و عضوی از خانواده مان را از دست دادیم. اما می دانیم که همه بخش هایی از یک مجموعه ایم که برای کشف رازهای منظومه شمسی کار می کنیم. در مسیر علم هستیم و به آن ادامه می دهیم. با این حال از دست دادن عضوی از خانواده کمی غم انگیز است.

یورونیوز: درست در کنار شما، رمی ال ماری، یکی از اعضای تیمی است که روی این تصاویر کار می کرد؛ تصاویر محشری که از سطح دنباله دار چوری گرفته شده. با این همه دانشی که به دست آوردید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

محمد رامی ال ماری، متخصص دوربین اوزیریس از دانشگاه برن: «قبل از هر چیز باید مطمئن شویم تصاویر بهترین کیفیت ممکن را دارند. خیلی جالب بود برای اینکه امکان می داد تا با نگاه به این تصاویر آنها را مثلا با تصاویر گرفته شده از دوربین رولیز در فیله مقایسه کنیم. به جز تفاوت در موقعیت خیلی شبیه به بهم بودند. و به ما امکان می دهد تا درباره درجه همنوایی دنباله دار حرفی برای گفتن داشته باشیم.»

یورونیوز: این محشر است و االبته خبر مربوط به آن. ما نسل جوان تری را داریم که روزتا را تجربه کرده، که تجربه بزرگی است. و نسل قدیمی تر را داریم؛ راجر موریس بونه که از ابتدای پروژه حضور داشته است. کمی درباره شروع ماموریت روزتا بگویید.

راجر موریس بونه، مدیر سابق سازمان فضایی اروپا: این ماموریت در سال ۱۹۸۳ و با فراخوان ایده ای آغاز شد. در سال ۱۹۸۴ ماموریتی با نام «ارجاع هسته دنباله دار برای تحقیق» مطرح شد که برای سیارک یا دنباله دار قابل اجرا بود. طراحی و برنامه ریزی چنین ماموریتی برای روزتا ده سال طول کشید. باید بگویم که ایده رفتن به یک دنباله دار آن موقع چندان مورد توجه قرار نگرفت. سوال این بود که دنباله دار فقط یک قلوه سنگ است و چرا باید به آن رفت؟ وقتی امروز به چنین آموزه های ارزشمندی دست یافته ایم می بینیم که تحقق چنین رویایی ارزشش را داشت.»

یورونیوز: در کنار من اینجا کون جرتس را داریم. کسی که در خط مقدم تجربه فرود بر فیله قرار داشت. امروز چه حسی دارید؟

کون جرتس، مدیر فنی کاوشکر فیله: حس عجیبی است. فرود قبلی را دو سال پیش تجربه کردیم، هنگام فرود فیله. که همراه با شور و هیجان و احساسات مثبتی بود. و حالا می دانید که همکاران خوشحالند. همه از موفقیت روزتا خرسند هستند. البته کمی هم غمگین اند از اینکه ماموریت تمام شد. ارتباطات و عکس العمل های همکاران طی این هفته و بویژه امروز همه گویای این حال و هواست. از این جهت روز عجیبی بود.

یورونیوز: از همه شما که به ما در مرکز عملیات فضایی اروپا در آلمان پیوستید سپاسگذارم. پیام این اتاق که ماموریت روزتا را تمام شده اعلام کرد این است که علم و دانش حاصله از داده های روزتا برای دهه ها ادامه دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان اکسیژن را در جو سمی سیاره زهره شناسایی کردند

رونمایی از فناوری‌های جدید برای شناسایی تمدن‌های بیگانه؛ آغاز عصر تازه شکار موجودات هوشمند

کشیش فراموش شده‌ای که ۲۵۰ سال پیش وجود سیاه‌چاله‌ها را پیش‌بینی کرد