اسراییل برای به خاک سپردن شیمون پرز آماده می شود

اسراییل برای به خاک سپردن شیمون پرز آماده می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

علیرغم چهرۀ مثبت شیمون پرز در میان اسراییلی ها و بسیاری از کشورهای غربی و علیرغم کسب جایزۀ صلح به طور مشترک با یاسر عرفات، جهان عرب و مسلمان به وی لقب قصاب قانا داده اند.

آگهی

تل آویو، پایتخت اسراییل روز چهارشنبه با خبر درگذشت شیمون پرز، رئیس جمهور متوفی اسراییلی روز خود را آغاز کرد. مراسم خاکسپاری برندۀ صلح نوبل قرار است روز جمعه برگزار شود.

پیکر وی روز پنجشنبه بمدت ۱۲ ساعت برای خداحافظی شهروندان در محوطۀ پارلمان اسراییل قرار داده می شود. رئیس جمهوری اسراییل قرار است در گورستان ملی «مونت هرزل» به خاک سپرده شود.

همزمان با اعلام خبر مرگ وی، تعدادی از شهروندان اسراییلی در تل آویو با حضور در بنیاد صلح که شیمون پرز بنا نهاده بود، نسبت به وی ادای احترام کردند.

دنی گیلرمن، یکی از دوستان قدیمی شیمون پرز مرگ وی را یک فقدان بزرگ می داند و می گوید: « من شاهد استقبال از او بهنگام ریاست جمهوری بودم و حتی بدون این عنوان هم، فرش قرمز به زیر پای او گسترده بود. در همه جای دنیا او به شکل باشکوهی مورد استقبال قررا می گرفت. فکر می کنم مرگ او یک فقدان بزرگ بزرگ نه تنها برای ما اسراییلی ها بلکه برای همۀ دنیاست.»

نزدیکان شیمون پرز می گویند با وجود کهولت سن، او به شدت به صفحات اجتماعی علاقمند بوده و علاقۀ زیادی به تکنولوژی ارتباطات داشته و چند پیام ویدئویی برای تبلیغ صلح هم ساخته بود.

نوی آلوشه، موسیقیدانی که با شیمون پرز در چند ویدئو همکاری داشته است، این جنبه از شخصیت وی را مورد توجه می داند و می گوید: «صحبت کردن با او در مورد شبکه های اجتماعی آسان بود و برای همین تیمی که با وی همکاری می کرد به سهولت از صفحاتی مانند فیسبوک و اینستاگرام استفاده می کرد. او همیشه در بارۀ آینده صحبت می کرد و به استفاده از تکنولوژی و شبکه های اجتماعی واقف بود و کاملا با آن آشنایی داشت و در کارش از آنها استفاده می کرد.»

روسای بسیاری از کشورها و سازمان های بین المللی قرار است در مراسم خاکسپاری رئیس جمهوری پیشین اسراییل شرکت کنند. باراک اوباما، جاستین ترودو، آنگلا مرکل، فرانسوآ اولاند و شاهزاده چارلز از جمله کسانی هستند که در این مراسم شرکت خواهند داشت اما هنوز هیچ کدام از رهبران کشورهای عربی از حضور خود یا عدم شرکت در مراسم خاکسپاری شیمون پرز سخنی نگفته اند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطین پس از چند ساعت، با عنوان «یک شریکی شجاع برای صلح» مرگ وی را تسلیت گفته اما حماس در پیامی در واکنش به مرگ شیمون پرز تاکید کرده است «فلسطینی ها از مرگ این جنایتکار خوشحالند».

علیرغم چهرۀ مثبت شیمون پرز در میان اسراییلی ها و بسیاری از کشورهای غربی و علیرغم کسب جایزۀ صلح به طور مشترک با یاسر عرفات، جهان عرب و مسلمان به وی لقب قصاب قانا داده اند. روستای قانا در جنوب لبنان در روز هجدهم آوریل ۱۹۹۶ هنگامی که شیمون پرز رئیس جمهور بود هدف بمباران ارتش اسراییل قرار گرفت که در جریان آن ۱۰۶ غیرنظامی کشته شدند. این غیرنظامیان که در میان آنها تعداد زیادی کودک هم وجود داشت در حالی کشته شدند که در مقر استقرار سربازان فیجیایی عضو سازمان ملل پناه گرفته بودند.

“Shimon Peres was good for Israel, but never for the Palestinians” https://t.co/n84E52RXOJ

— TIME (@TIME) 28 septembre 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سلمان رشدی چند شب پیش از چاقو خوردن خواب دیده بود

جسد زن جوان فرانسوی که به دنبال «شکار ارواح» بود در کلیسای متروکه‌ای در ایتالیا پیدا شد

شمار قربانیان زمین لرزه ۷.۴ ریشتری تایوان افزایش یافت؛ ۵۰ کارگر مفقود هستند