Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کنگرۀ آمریکا وتوی رئیس جمهوری این کشور را لغو کرد

کنگرۀ آمریکا وتوی رئیس جمهوری این کشور را لغو کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کنگرۀ آمریکا روز چهارشنبه وتوی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را در رابطه با شکایت خانواده های قربانیان حادثۀ یازدهم سپتامبر از عربستان سعودی لغو کرد.

آگهی

کنگرۀ آمریکا روز چهارشنبه وتوی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را در رابطه با شکایت خانواده های قربانیان حادثۀ یازدهم سپتامبر از عربستان سعودی لغو کرد. به این ترتیب، وتوی مذکور با ۳۴۸ رای مثبت نمایندگان مجلس و ۹۷ رای سناتورهای آمریکا از اعتبار خارج می شود.

رئیس جمهوری آمریکا قانونی را که به خانواده های قربانیان یازدهم سپتامبر اجازه می داد از دولت عربستان سعودی و نقش برخی از اعضای وابسته به حکومت این کشور شکایت کنند روز ۲۳ سپتامبر وتو کرده بود.

این دوازدهمین باریست که باراک اوباما از حق وتوی خود برای متوقف کردن یک قانون استفاده کرده است اما نخستین باریست که کنگرۀ آمریکا وتوی رئیس جمهوری این کشور را با اکثریت آرا لغو می کند. یک سناتور به لغو این وتو رای منفی داده و کاخ سفید از وی تشکر کرده است.

در ماه ژوییۀ گذشته کنگرۀ آمریکا همچنین اجازۀ انتشار اسناد مربوط به نقش برخی از افراد نزدیک به حکومت عربستان سعودی در حادثۀ یازدهم سپتامبر را صادر کرد. انتشار این اسناد که به «مدارک ۲۸ صفحه ای» مشهور است با واکنش عربستان سعودی روبرو شده و این کشور تهدید کرده بود در صورتیکه قانون شکایت از این کشور تصویب شود، صدها میلیارد دلار سرمایه گذاری خود در آمریکا را از این کشور خارج می کند.

از نوزده تروریستی که حملات علیه برج های دوقلو را صورت دادند، ۱۵ نفر اتباع عربستان سعودی بودند.

سخنگوی کاخ سفید در واکنش به لغو وتوی رئیس جمهوری آمریکا این اقدام کنگره را نادرست ترین رای این نهاد قانونگذاری از سال ۱۹۸۳ به اینسو دانسته است. کاخ سفید می گوید تصویب این قانون و امکان شکایت از عربستان سعودی، امنیت نظامیان و دیپلمات های آمریکایی را در دیگر کشورها به خطر می اندازد و ممکن است به مقابله به مثل و تعقیب قضایی آمریکایی ها منجر شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا امضای پیمان دفاعی با عربستان را به توافق ریاض با اسرائیل مشروط کرد

معترضان به جنگ غزه مراسم جمع‌آوری کمک‌های مالی با حضور بایدن، اوباما و کلینتون را مختل کردند

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است