Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بیش از صد میلیون نفر، بیننده اولین مناظره کلینتون و ترامپ

بیش از صد میلیون نفر، بیننده اولین مناظره کلینتون و ترامپ
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اولین مناظره هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا یکی از پربیننده ترین برنامه های تلویزیونی تاریخ این کشور با بیش از ۱۰۰ میلیون بیننده…

آگهی

اولین مناظره هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا یکی از پربیننده ترین برنامه های تلویزیونی تاریخ این کشور با بیش از ۱۰۰ میلیون بیننده بود.

در این مناظره موضوعاتی همچون اقتصاد، امنیت و برخورد با تروریسم مورد بحث قرار گرفت.

در این برنامه دونالد ترامپ تلاش کرد خود را یک بازرگان موفق نشان دهد و هیلاری کلینتون نیز یک سیاستمدار کارکشته که می تواند به لطف تجربه های سیاسی اش رویدادها را در کنترل داشته باشد.

در زمان بحث درباره موضوعات اقتصادی دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان گفت: «در طرح من، مالیاتهای شرکتهای کوچک و کسب و کارهای بزرگ از ۳۵ درصد به ۱۵ درصد کاهش خواهد یافت. این کار باعث کارآفرینی می شود چیزی که از زمان رونالد ریگان تا کنون ندیده ایم.»

هیلاری کلینتون نیز در پاسخ گفت: «طرحی که دونالد مطرح می کند باعث افت دوباره اقتصاد می شود. در واقع، این افراطی ترین نسخه است و بزرگترین کاهش مالیاتی که تاکنون برای طبقه پردرآمد کشور قائل شده ایم. من این را سر هم بندی به روش ترامپ و تقویت پولدارها (Trump-up,Trickled-down) می نامم زیرا این دقیقا نتیجه ای است که به بار می آید. اینگونه نمی توانیم اقتصادمان را رشد دهیم.»

دونالد ترامپ در موضوع منتشر نکردن اظهارنامه های مالیاتی خود در موضع دفاعی قرار گرفت. او برای پاسخ در این باره به استفاده خانم کلینتون از ایمیل شخصی اش برای مکاتبات محرمانه در زمان فعالیت به عنوان وزیر خارجه اشاره کرد.

هیلاری کلینتون نیز گفت: «عدم انتشار اظهارنامه های مالیاتی دونالد ترامپ احتمالا به یکی از این دلایل است. اول، احتمالا او به آن اندازه که می گوید ثروتمند نیست؛ دوم، شاید به آن اندازه که ادعا می کند فعالیتهای خیرخواهانه نداشته است.»

دونالد ترامپ در پاسخ، ضمن اشاره به خانم کلینتون گفت: «من اظهارنامه های مالیاتی ام را بر خلاف نظر وکلایم منتشر می کنم. البته پس از آنکه او نیز ۳۳ هزار ایمیلی را که حذف کرده، منتشر کند. به محض آن که او ایمیل ها را منتشر کرد من نیز منتشر خواهم کرد.»

خانم کلینتون در ادامه گفت: «می دانید من اشتباه کردم که از ایمیل خصوصی ام استفاده کردم و اگر دوباره فرصت این کار را داشتم، قطعا به گونه ای متفاوت عمل می کردم. اما در این باره عذر و بهانه ای نمی آورم. این یک اشتباه بود و مسئولیت آن را قبول می کنم.»

دونالد ترامپ همچنین سیاستهای اعمال شده توسط هیلاری کلینتون را مسئول بسیاری از مشکلاتی دانست که اکنون این کشور با آن دست به گریبان است از جمله تهدیداتی که از سوی داعش متوجه ایالات متحده آمریکاست.

او گفت: «این چیزی بود که نباید هرگز اتفاق می افتاد. هرگز. شما درباره از بین بردن داعش صحبت می کنید، شما زمانی که این گروه، تازه تشکیل شده بود وزیر خارجه بودید. اکنون آنها در بیش از ۳۰ کشور نیرو دارند و شما می خواهید متوقفشان کنید؟ فکر نمی کنم بتوانید.»

دونالد ترامپ ادعای خود در این باره که هیلاری کلینتون قدرت کافی برای رئیس جمهور شدن را ندارد، تکرار کرد و در مقابل خانم کلینتون، آقای ترامپ را به دلیل بی تجربه بودن در دنیای سیاست مورد حمله قرار داد.

هیلاری کلینتون گفت: «این مردی است که زنان را خوک، کثیف و سگ نامیده. او کسی است که بارداری را اسباب دردسر کارفرمایان خوانده. او گفته است که زنان سزاوار دریافت حقوق برابر نیستند مگر اینکه به خوبی مردان کار کنند. و یکی از بدترین چیزهایی که گفته است درباره زنی در مسابقه زیبایی بوده است. او این زن را ملکه خدمتکاران نامیده زیرا او زنی از آمریکای لاتین بوده و بعد ملیت آمریکا را کسب کرده است. می توانید شرط ببندید که این زن در ماه نوامبر در رای گیری شرکت خواهد کرد.»

برای آگاهی بیشتر از نتایج حاصل از این مناظره، الستر استانفورد، خبرنگار یورونیوز در شهر لیون با اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز در واشنگتن گفتگو کرده است.

یورونیوز: به نظر می رسد در اولین منظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، هیلاری کلینتون از موقعیت بهتری برخوردار بوده است. واکنش ها به این مناظره چگونه است؟

اشتفان گروبه: «خوب، نظر بیشتر مفسران این است که دونالد ترامپ به سختی از این مناظره جان سالم به در برده است. او نتوانست مانع از این شود که هیلاری کلینتون یکی از قوی ترین شبهایش را در دوران مبارزات انتخاباتی اش داشته باشد. دونالد ترامپ به اندازه هیلاری کلینتون آماده نبود. او در برخورد با حقایق و با موضوعات سیاسی با مشکل مواجه بود و بخش قابل توجهی از زمان مناظره در این شب در موضع دفاعی قرار داشت، چیزی که تقریبا بد است. در سوی دیگر هیلاری کلینتون بسیار بسیار آرام و با اعتماد به نفس بود. گاهی شوخ و بذله گو می شد و به راحتی حملات دونالد ترامپ را دفع می کرد. بنابراین می توان گفت او در این مناظره پیروز شد. بطور واضح دونالد ترامپ در این مناظره شکست خورد و اگر شما در این مبارزات انتخاباتی حامی دونالد ترامپ بودید پس از این مناظره و در روزهای پیش رو نمی توانید خوشحال باشید.»

یورونیوز: یکی از سوالات مهم این است که این مناظره چه نقشی برای رای دهندگان مردد بازی می کند. آیا نشانه ای درباره پاسخ های آنها وجود دارد؟

اشتفان گروبه: «اکنون تنها بخش بسیار کمی از رای دهندگان مردد هستند و پس از یک سال و نیمی که از مبارزات انتخاباتی می گذرد تصمیم نگرفته اند. بسیاری از این گروه رای دهندگان، طرفداران نامزد دیگری بودند. ما هنوز دو نامزد دیگر داریم که حدود ۱۰ درصد از آراء به طرفداران آنها اختصاص دارد؛ قوی ترین آنها گری جانسون، فرماندار جمهوریخواه سابق ایالت نیومکزیکو است و طرفداران او هرگز از ترامپ حمایت نمی کنند. این افراد یک بار دیگر به هردو نامزد کنونی می نگرند و آنچه که می بینند این است که هیلاری کلینتون به مراتب بیشتر مناسب رئیس جمهوری و به مراتب صالح تر و با اعتماد به نفس تر بود. حدس من این است که این حامیان درنهایت اطراف هیلاری کلینتون جمع می شوند.»

آگهی

یورونیوز: هنوز راه درازی تا برگزاری انتخابات در ماه نوامبر باقی مانده است. بنابراین این مناظره تا چه اندازه مهم بود؟

اشتفان گروبه: «مردم می گویند همیشه اولین مناظره مهم است و پس از آن، خیلی از مردم هنگام تماشای مناظره دوم که آن هم ۹۰ دقیقه است، تلویزیون را خاموش می کنند و بطور سنتی دومین مناظره بیننده کمتری دارد و از این لحاظ در اهمیت کمتری قرار می گیرد. در سومین مناظره کمی بر شمار بینندگان افزوده می شود. سخت است که گفته شود آیا این مناظرۀ ویژه تصمیم ها را تغییر می دهد یا خیر. قطعا دموکراتها خوشحالند زیرا فراموش نکنیم که مشکل هیلاری کلینتون این بود که برنامه های دموکراتیکش را بر اساسی که باراک اوباما برای هشت سال پایه ریزی کرده بود، نریخته است. او نیاز به این دارد که همه رای دهندگانی که به باراک اوباما رای دادند، به او نیز رای دهند و این کاریست که تا کنون انجام نشده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دونالد ترامپ در جریان یک سخنرانی انتخاباتی برای طرفداران حزب لیبرترین‌ هو شد

ترامپ تی‌وی: شبکه اینترنتی که می‌خواهد پیام رئیس‌جمهور سابق آمریکا را مستقیما به هوادارانش منتقل کند

شعار «رایش سوم» در ویدیوی حساب کاربری شبکه اجتماعی دونالد ترامپ جنجالی شد