مراسم تحلیف علی بونگو بعنوان رئیس جمهور گابن برای هفت سال دوم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مراسم تحلیف علی بونگو بعنوان رئیس جمهور گابن برای هفت سال دوم

پس از تایید نتیجه انتخابات توسط دادگاه قانون اساسی در جمهوری گابن، علی بونگو، برای دور دوم و به مدت هفت سال در سمت ریاست جمهوری این کشور قسم یاد کرد.

مراسم تحلیف اقای بونگو در حالی برگزار می شود که اقای ژان پينگ رقیب انتخاباتی ۷۳ ساله او رای دادگاه را نپذیرفته است.

یک شهروند گابنی می گوید: «هر کاری انجام دادند بخاطر خودشان بوده است. انتظار برای آرام شدن اوضاع تنها کاری است که میتوانیم انجام دهیم. بخاطر خانواده، برادرها و فرزندانمان که می خواهیم به مدرسه بروند. اگر آنها کشور را بحال خود بگذارند.»

یک دانش آموز گابنی که مخالف اعتراضات آقای ژان پينگ به نتیجه انتخابات است گفت: «باید کار را به جوان تر از خود می سپرد. ما از افراد سالخورده خسته شده ایم. آنها ایده های پوسیده دارند. ما می خواهیم به جلو برویم و رشد کنیم. او فقط باید شکست را قبول کند.»

پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری در اوایل ماه سپتامبر به نفع آقای بونگو، نا آرامی ها در این کشور آغاز شد و به گفته مقامات شش نفر در اعتراضات پس از انتخابات کشته شدند.

بیش از نیم قرن است که خانواده بونگو بر این کشور نفت خیز آفریقایی مرکزی حکومت می کنند. عمر بونگو از سال ۱۹۶۷ تا سال ۲۰۰۹ رئیس جمهور این کشور بود و پس از مرگ او پسرش علی بونگو زمام امور را در دست گرفت.