Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اولین مناظرۀ نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا برگزار شد

اولین مناظرۀ نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا برگزار شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نخستین مناظرۀ تلویزیونی انتخاباتی آمریکا میان هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات ها و دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان روز دوشنبه در دانشگاه هوفسترا در لایک آیلند نیویورک برگزار…

آگهی

نخستین مناظرۀ تلویزیونی انتخاباتی آمریکا میان هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات ها و دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان روز دوشنبه در دانشگاه هوفسترا در لایک آیلند نیویورک برگزار شد. در این مناظره دو نامزد ریاست جمهوری ضمن معرفی برخی از برنامه های اقتصادی و سیاسی خود، یکدیگر را مورد حملات لفظی قرار دادند.

نامزد جمهوریخواهان در برابر این سوال لستر هولت، مجری این مناظره که چرا تاکنون از انتشار اظهارنامه های مالیاتی خود سرباز زده است، گفت: «من برخلاف توصیۀ وکلایم حاضرم اظهارنامه های مالیاتی ام را منتشر کنم به شرطی که هیلاری کلینتون هم ۳۳.۰۰۰ ایمیل خودش را که پاک کرده منتشر کند. به محض اینکه او این ایمیل ها را منتشر کرد من هم اظهارنامه های مالیاتی ام را عمومی می کنم هر چند وکلای من گفته اند اینکار را نکنم.»

نامزد دموکرات ها در پاسخ به این موضع رقیب خود دلایلی را مطرح کرد و گفت:« من فکر می کنم اینکه چرا ترامپ اظهارنامه های مالیاتی خود را منتشر نمی کند دلایل مختلفی دارد. اول از همه شاید او به اندازه ای که ادعا می کند ثروتمند نیست، دیگر اینکه شاید او به اندازه ای که می گوید انسان خیری نیست، یا شاید هم او نمی خواهد که مردم آمریکا بدانند که مالیاتش را نپرداخته است.»

افزایش مالیات بر ثروت، مبادلات اقتصادی با کشورهایی مانند چین، مبارزه با داعش و امنیت داخلی آمریکا از جمله مسائلی بودند که در این مناظره مطرح شدند.

توافق اتمی با ایران نیز از دیگر موضوعات این مناظره بود. دونالد ترامپ با بیان اینکه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل از این توافق ناراضی است و موافق کسب یک توافق با ایران نبوده است این توافق را بدترین توافق به دست آمده نامید. وی پیش از این بارها گفته است اگر رئیس جمهور شود این توافق را لغو خواهد کرد.

رفتار غیرقابل پیش بینی ترامپ و برخورد وی با مسائل بدلیل عدم تجربۀ سیاسی از دیگر موضوعات مطرح شده در این مناظره بود. هیلاری کلینتون با اشاره به اینکه دونالد ترامپ با کوچکترین امری بدون تفکر واکنش نشان می دهد گفت: «این رفتار او در مواجهه با سلاح های اتمی عمیقا مایه نگرانی است. مردی که با یک توییت به راحتی تهییج می شود نباید انگشتش به کدهای اتمی برسد.» ترامپ در پاسخ به این سخن نامزد دموکراتها، با بیان اینکه هیلاری کلینتون تجربه دارد اما تجربه های او بد است، گفت «اخلاق و قدرت قضاوت من بهتر از هیلاری کلینتون است.»

نامزد جمهوریخواهان در جایی از این مناظره در پاسخ به این سوال که چرا پیش تر گفته بود که هیلاری کلینتون «قیافۀ یک رئیس جمهور را ندارد» گفت: «من گفته ام که او انرژی لازم را برای ریاست جمهوری این کشور ندارد و ظاهرش با ریاست جمهوری سازگار نیست.»

در یک نظرسنجی که توسط سی ان ان از بینندگان صورت گرفته ٦٢٪ از بينندگان هیلاری کلینتون را برنده مناظره مى دانند و تنها ٢٧٪ دونالد ترامپ را برتر دانسته اند.

این نخستین مناظره از سه مناظره ای بود که قرار است تا پیش از هشتم نوامبر برگزار شود. مناظرۀ بعدی دو نامزد ریاست جمهوری آمریکا روز نهم اکتبر برگزار خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنشها در آمریکا به مناظره ترامپ و کلینتون چگونه بود؟

نگرانی بازار بورس نیویورک درآستانه مناظره بین ترامپ و کلینتون

نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا با نتانیاهو دیدار کردند