وزارت خارجه ایران: سناتور آمریکایی در سفر به تهران خود را سناتور معرفی نکرده بود

وزارت خارجه ایران: سناتور آمریکایی در سفر به تهران خود را سناتور معرفی نکرده بود
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در واکنش به سفر جیم داباکیس، سناتور ایالت یوتا آمریکا، وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که این مقام ایالات متحده آمریکا در سفر به تهران، خود را به عنوان سناتور معرفی نکرده بود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران با بیان اینکه «سفر هر سناتور آمریکایی به ایران را تکذیب می‌کنم» گفت: «یک سناتور آمریکایی به همراه تعدادی از دوستان خود از طریق یک آژانس مسافرتی درخواست ویزا برای سفر به تهران می‌کند و این درخواست نیز روال عادی خود را طی می‌کند و این سفر به ایران انجام می‌شود. بعد از این که این سفر به پایان می‌رسد یکی از افراد حاضر در این سفر اعلام می‌کند که من به ایران سفر کردم در حالی که او در سفر به ایران از ظرفیت سناتوری خود استفاده نکرده و خود را به عنوان سناتور معرفی نکرده است بلکه او از ظرفیت شخصیت حقیقی‌اش در این ارتباط استفاده کرده و بعد از پایان سفر این موضوع را اعلام می‌کند.»

آقای قاسمی افزود: «با توجه به این موضوع رسما کسی با عنوان سناتور به ایران سفری نداشته و مذاکرات سیاسی انجام نداده است. ایشان در ظرفیت شخصی خودشان و به نام خودشان تقاضای ویزا کرده‌اند و ویزا از طریق آژانس توریستی و طی شدن پروسه‌های لازم داده شده است.»


چندی پیش جیم داباکیس از سفر خود به ایران خبر داده و گفته بود به مدت ٦ روز در ایران و در شهرهای تهران و اصفهان بوده است. آقای داباکیس از مدافعان ازدواج همجنسگرایان است و خودش که همجنسگراست در سال ۲۰۱۳ با شریک زندگیش ازدواج کرد.

وی همچنین گفته بود که ویزای خود و همسرش را از طریق دفتر حفاظت منافع ایران در سفارت پاکستان در واشنگتن گرفته است.


داباکیس پس از سفرش به ایران گفته است: «مردم ایران مردم آمریکا را دوست دارند. در تمامی خیابان‌ها آنها ما را همراهی می‌کردند و با ما حرف می‌زدند و حتی ما را به خانه‌هایشان دعوت می‌کردند. به باور من مردم ایران آماده برقرای روابط با آمریکا هستند گرچه حکومت این کشور تمایلی به این رابطه ندارد.»

در واکنش به انتشار خبر این سفر، علاء‌الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است که این کمیسیون در جریان سفر آقای داباکیس نبوده و این سناتور با نمایندگان مجلس دیداری نداشته است. جواد کریمی قدوسی، عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی هم گفته است که «قطعا این موضوع را در قالب سئوال از محمود علوی وزیر اطلاعات پیگیری» خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل خطاب به ایران: قانون تحقیرآمیز و سرکوب‌کننده عفاف و حجاب را لغو کنید

از محتوا و جزئیات مصوبه مجلس ایران در مورد عفاف و حجاب چه می‌دانیم؟

سرگئی شویگو در تهران؛ وزارت دفاع روسیه: این سفر مرحله مهمی در توسعه همکاری‌های نظامی دو کشور است