وزیر دارایی سابق برزیل در ارتباط با رسوایی پتروبراس بازداشت شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وزیر دارایی سابق برزیل در ارتباط با رسوایی پتروبراس بازداشت شد

پلیس برزیل وزیر دارایی سابق این کشور را در ارتباط با رسوایی پتروبراس بازداشت کرد.

گیدو مانتگا، وزیر دارایی لولا داسیلوا و دیلما روسف روسای جمهوری سابق برزیل طی سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵ بود.

گفته می شود که به درخواست او مبلغ ۲.۳۵ میلیون دلار به یک حساب بانکی در خارج از مرزها واریز شده است. کارلوس فرناندو لیما، دادستان پرونده در این ارتباط گفت: «وزیر دارایی سابق، گیدو مانتگا به درخواستش از اریک باتیستا، تاجر و کارآفرین مبنی بر پرداخت حدود ۲.۵ میلیون دلار اشاره کرده است.»

برخی گمانه زنی ها حاکی از آن است که این وجه پرداختی احتمالا با کارزار انتخابات ریاست جمهوری در ارتباط باشد. اریک باتیستا، تاجر و کارآفرین برزیلی هم طی شهادتی خودخواسته این موضوع را تایید کرده که آقای مانتگا در دسامبر ۲۰۱۲ از او خواسته تا برای تصفیه بدهی انتخاباتی حزب کارگران برزیل این مبلغ را به یک حساب بانکی در خارج از مرزها واریز کند.

گیدو مانتگا دو روز پس از آن بازداشت می شود که قاضی پرونده پتروبراس تصمیم گرفت لولا داسیلوا را به اتهام «فساد و پولشویی» محاکمه کند. داسیلوا متهم است که در جریان پرونده پتروبراس بیش از یک میلیون دلار از یک شرکت مهندسی رشوه دریافت کرده است.

مانتگا که طولانی ترین دوره وزارت دارایی را طی ۷۰ سال گذشته در برزیل داشته، رئیس شرکت نفتی دولتی پتروبراس هم بوده و در کانون این رسوایی قرار دارد.