تاکنون ۶۰ کشور برای کاهش دمای زمین اعلام آمادگی کردند

تاکنون ۶۰ کشور برای کاهش دمای زمین اعلام آمادگی کردند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

روز چهارشنبه ۳۱ کشور دیگر در سازمان ملل متحد توافق به دست آمده در اجلاس پاریس بر سر کاهش گرمای زمین و کاهش گازهای گلخانه ای را تصویب کردند.

آگهی

روز چهارشنبه ۳۱ کشور دیگر در سازمان ملل متحد توافق به دست آمده در اجلاس پاریس بر سر کاهش گرمای زمین و کاهش گازهای گلخانه ای را تصویب کردند.

به این ترتیب و با اعلام آمادگی این کشورها برای مقابله با گرمایش زمین، توافقی که در جریان نشست آب و هوا در دسامبر سال گذشته به دست آمد قابل اجرا خواهد بود.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد پس از پذیرش این توافق در مجمع عمومی سالانه گفت: «امروز ما یکی از دو مرحله را پشت سر گذاشتیم و از مرز ۵۵ کشور مورد نیاز برای این توافق گذشتیم. حالا باید سخت تر کار کنیم تا ۷.۵ درصد لازم برای داشتن خانه ای سبز بدون گازهای گلخانه ای را به دست بیاوریم.»

برای اینکه توافق در مورد کاهش گازهای گلخانه ای اجرایی شود باید توسط کشورهایی که ۵۵ درصد از این گازهای گلخانه ای را تولید می کنند مورد تصویب قرار بگیرد. در حال حاضر کشورهایی که برای اجرای این توافق اعلام آمادگی کرده اند تولید کنندۀ ۴۷.۵ درصد از گازهای گلخانه ای تولیدی در جهان هستند.

با احتساب دیگر کشورهایی که این توافق را پیش تر امضا کرده بودند، تعداد کشورهای تایید کننده به ۶۰ کشور می رسد. برای اینکه توافق پاریس بر سر کاهش دو درجه گرمای زمین قابلیت اجرایی پیدا کند ۵۵ کشور باید آن را تصویب می کردند.

افزایش دمای هوا طی سالهای اخیر موجب گسترش خشکسالی در مناطق بسیاری شده و کمبود آب نیز مزید بر علت شده است. در برخی از کشورها از جمله ماداگاسکار خشکسالی موجب از بین رفتن مزارع شده و بیش از ۹۰ درصد از مردم از کمبود آب رنج می برند.

در میان کشورهای امضا کننده می توان از بنگلادش، تایلند، آرژانتین، آمریکا و چین نام برد.

تصویب این توافق پیش از آغاز کنفرانس بعدی در مورد آب و هوا یک موفقیت برای سازمان ملل بحساب می آید. مراکش میزبان بیست و دومین نشست سالانۀ اقلیمی خواهد بود که از روز هفتم نوامبر در این کشور آغاز می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویکتوریا نولاند، جانشین موقت وندی شرمن کیست و موضعش در قبال ایران و برجام چیست؟

مذاکرات هسته‌ای و آزادی زندانیان آمریکایی؛ بلینکن به سوالات در مورد توافق احتمالی پاسخ داد

گزارش رویترز از مذاکرات هسته‌ای آمریکا و ایران؛ تفاهمی برای آزادی زندانیان و دارایی‌ مسدودشده