بازگشت اخوان المسلمین به صحنه رقابت سیاسی اردن

بازگشت اخوان المسلمین به صحنه رقابت سیاسی اردن
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جبهه عمل اسلامی پس از نزدیک به یک دهه تحریم انتخابات، برای کسب کرسی های پارلمان اردن رقابت می کند

آگهی

شهروندان اردن روز سه شنبه برای شرکت در انتخابات پارلمانی به پای صندوق های رای رفتند.

این نخستین انتخابات سراسری اردن پس از اصلاح قوانین از سوی ملک عبدالله، پادشاه این کشور است و از آن به عنوان فرصتی سیاسی برای اخوان المسلمین یاد می شود.

جبهه عمل اسلامی، به شاخه سیاسی جنبش اخوان المسلمین شهرت دارد که پس از نزدیک به یک دهه تحریم انتخابات، امسال برای کسب کرسی های پارلمانی رقابت می کند.

تلاش تازه اخوان المسلمین در عرصه سیاسی اردن در حالی است که این جنبش اسلامی در سال ۲۰۱۱ میلادی نقشی اساسی در تغییرات و رویدادهای تونس، مصر، لیبی و سوریه ایفا کرد.

مراد عضايله، نامزد این انتخابات و سخنگوی جبهه عمل اسلامی می گوید: «مهمترین موضوعات مطرح، مسائل اقتصادی و اجتماعی، وضعیت آموزش، پایان دادن به فساد و امتیازاتی است که در تمامی نهادهای دولتی و همچنین در میان کسانی که موظف به حل مشکلات، حفظ کشور و بیرون کشیدن آن از بحران هستند، وجود دارد.»

به گزارش وزارت اطلاعات اردن، بیش از ۴۰ هزار تن در نخستین ساعت گشایش شعب اخذ رای در این انتخابات شرکت کردند.

یک نظرسنجی که در ماه ژوئن صورت گرفته نشان می دهد از نظر ۸۷ درصد اردنی ها پارلمان این کشور «کاری قابل تقدیر» انجام نداده است. در این میان تنها ۲۹ درصد قوه مقننه را در این نظام سیاسی کارآمد دانسته و بیش از نیمی از پاسخ دهندگان به این نظرسنجی گفته اند که احتمالا در انتخابات شرکت نمی کنند.

#Jordan|ians elect new parliament in cautious reform move https://t.co/LANbqtSkC2#JordanElectionspic.twitter.com/Ey0N91E4yh

— Al Arabiya English (@AlArabiya_Eng) September 20, 2016

Observing elections in Amman today. 108 EUEOM observers deployed across #Jordaneueomjordan</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/EUinJordan?src=hash">#EUinJordan</a> <a href="https://t.co/UYgtvcWwVM">pic.twitter.com/UYgtvcWwVM</a></p>&mdash; Andrea M. Fontana (AndreaFontanaEU) September 20, 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات هند؛ بزرگترین رای گیری جهان تحت تدابیر امنیتی آغاز شد

چرا حیات سیاسی نتانیاهو به جنگ غزه و حتی گسترش آن در منطقه گره خورده است؟

اکرم امام اوغلو، شهردار استانبول و شانس نخست پایان دادن به سلطنت اسلامگرایان در ترکیه کیست؟