سرنوشت آتش بس در سوریه در هاله ای از ابهام

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سرنوشت آتش بس در سوریه در هاله ای از ابهام

ایالات متحده آمریکا و روسیه می گویند که خواستار تمدید آتش بس بین ارتش سوریه و مخالفان مسلح برای چهار روز دیگر هستند اما هنوز به توافقی در این زمینه دست نیافته اند. این در حالی است که آتش بسی که از روز دوشنبه بین طرف های درگیر برقرار شده شکننده است و وقوع درگیری ها ارسال کمک های انسان دوستانه به غیرنظامیان را با تاخیر روبرو کرده است.

به گفته مسکو کمک شورای امنیت سازمان ملل در این زمینه راه به جایی نمی برد چرا که آمریکا مایل نیست جزيیات توافق را در اختیار دیگر اعضای این شورا قرار دهد. در همین حال جلسه شورای امنیت در این ارتباط در آخرین ساعات جمعه شب لغو شد.

آمریکا و روسیه هر یک انتظار دارند که طرف مقابل بر نیروهای تحت حمایت خود نفوذ داشته باشد. ویکتور پوزنیخیر، معاون فرماندهی عملیات روسیه در این ارتباط گفت: «ما آماده ایم تا آتش بس را برای ۷۲ ساعت دیگر تمدید کنیم. ما انتظار داریم که طرف آمریکایی با اقداماتی قاطع گروه های مسلح تحت کنترل خود را به رعایت توافق نهم سپتامبر وادارد. در غیر این صورت وضعیت در سوریه غیرقابل کنترل خواهد شد.»

آمریکا هم انتظار دارد که روسیه با نفوذ بر نیروهای دولتی سوریه حرکت کاروان های حامل کمک های انسان دوستانه به حلب و سایر مناطق را تسهیل کند.

ظاهرا سرنوشت آتش بس در سوریه در گرو رسیدن کمک های انسان دوستانه به غیرنظامیان است. در همین حال آمریکا و روسیه در زمینه به اشتراک گذاشتن اطلاعات مربوط به دشمن مشترک، یعنی پیکارجویان داعش و جبهه فتح شام به توافق رسیده اند.