محافظه کاران حامی اتحادیه اروپا برنده انتخابات پارلمانی کرواسی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
محافظه کاران حامی اتحادیه اروپا برنده انتخابات پارلمانی کرواسی

کرواسی بعد از انتخابات پارلمانی زودرس روز یکشنبه٬ تشکیل یک دولت ائتلافی را انتظار می کشد.

حزب محافظه کار اتحاد دموکراتیک کرواسی (HDZ) که حزبی حامی اتحادیه اروپا می باشد با ۶۱ کرسی از ۱۵۱ کرسی پارلمان نیازمند ائتلاف با حزب راست میانه «موست» کرواسی است که ۱۳ کرسی پارلمان را کسب کرده است. حزب سوسیال دموکراسی (SDP) نیز ۵۴ کرسی پارلمان را به دست آورد.

آندره پلنکوویچ رهبر حزب اتحادیه دموکراتیک کرواسی در سخنانی گفت: «برنامه ما بر چهار اصل اساسی استوار است و ما بر اساس این اصول با احزابی که آماده همکاری با ما باشند٬ مذاکره خواهیم کرد. من مطمئن هستم بدنبال پیروزی امشب٬ ما حزبی هستیم که برای تشکیل یک دولت باثبات برای چهار سال آینده٬ برتری لازم را داریم.»

حزب راست میانه «موست» به رهبری بوژو پتروف به احتمال زیاد شریک دولت در تشکیل دولت ائتلافی خواهد بود.

حزب اتحاد دموکراتیک کرواسی در پی تغییراتی از جمله حمایتهای مالی احزاب سیاسی٬ کاهش مالیات کسب و کارها و ایجاد یک منطقه اقتصادی در دریای آدریاتیک است.

یکی از شهروندان زاگرب پایتخت کرواسی می گوید: «من از نتیجه انتخابات متعجب نشدم. به نظر من آنها (اتحاد دموکراتیک کرواسی) تحت تاثیر فضای راستگرایی در صربستان و البته فضایی که در همه اروپا ایجاد شده پیروز شدند. آنها حزب جناح راست در اینجا هستند بنابراین پیروز شدند.»

کرواسی جدیدترین عضو اتحادیه اروپا٬ ۳ سال پیش به این اتحادیه پیوست و پس از آنکه دولت ائتلافی قبلی آن در ماه ژوئن گذشته سقوط کرد دچار بحران سیاسی شده است.