محافظه کاران کرواسی انتخابات را برده اند اما باید ائتلاف کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
محافظه کاران کرواسی انتخابات را برده اند اما باید ائتلاف کنند

شمارش آرای انتخابات پارلمان در کرواسی تقریبا تمام شده و بر اساس نتایج اولیۀ اعلام شده، حزب محافظه کار اتحاد دموکراتیک کرواسی «HDZ» بیشترین آرا را به خود اختصاص داده است. با اینحال و بنا به نتایج اعلام شده این حزب نتوانسته است اکثریت مطلق را برای تشکیل دولت به تنهایی به دست آورد.

آندره پلنکوویچ، رهبر این حزب در سخنانی پس از پایان انتخابات گفت: «آنچه که می توانم تضمین کنم و آنچه که من می خواهم برای آن متعهد بشوم این است دولت آیندۀ کرواسی باثبات خواهد بود و برای منافع شهروندان کرواسی گام برخواهد داشت. این دولت همانطور که همراهان ما توصیه کرده اند با [اتحادیۀ] اروپا همسو خواهد بود.»

زوران میلانوویچ رهبر حزب سوسیال دموکراتیک کرواسی «SDP» در این انتخابات و بر اساس آرای اولیه به ۵۴ کرسی دست یافته است. حزب لیبرال کرواسی «Most» نیز توانسته در ردۀ سوم نتایج اعلام شده قرار بگیرد و ۱۲ کرسی را تاکنون به خود اختصاص بدهد.

دولت ائتلافی قبلی کرواسی تنها شش ماه عمر داشت و تحلیلگران سیاسی معتقدند در دولت آینده نیز از آنجاییکه حزب اتحاد دموکراتیک مجبور به ائتلاف با دیگر احزاب خواهد بود، موقعیت حزب اتحاد دموکراتیک ممکن است شکننده باشد.

نرخ بالای بیکاری در کرواسی بویژه که دست کم ۱۳ درصد گزارش می شود و فساد مالی از جمله مسائلی است که دولت گذشته با آن دست به گریبان بوده و از مشکلاتی است که دولت آینده نیز با آن روبرو خواهد بود.