انتخابات ریاست جمهوری اتریش در تاریخ اعلام شده برگزار نخواهد شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتخابات ریاست جمهوری اتریش در تاریخ اعلام شده برگزار نخواهد شد

انتخابات ریاست جمهوری اتریش به دلیل مشکلات فنی به احتمال زیاد به تعویق خواهد افتاد. این انتخابات قرار بود در تاریخ دوم اکتبر سال جاری میلادی یعنی حدود سه هفته دیگر برگزار شود، اما به دلیل این که چسبی که در برگه های رای گیری پستی استفاده شده است مشکل دارد، انتخابات احتمالا در تاریخ دیگری برگزار خواهد شد. وزیر کشور اتریش گفته است که این مشکل تا روز وعده داده شده برای انتخابات حل نخواهد شد و دو نامزد انتخابات هم گفته اند که انتظار ندارند که انتخابات در این روز برگزار شود.

انتخابات ریاست جمهوری اتریش حدود سه ماه قبل برگزار شد و الکساندر فان در بلن توانست با فاصله کمی رقیب خود نوربرت هوفر، نامزد راستگراهای افراطی را شکست بدهد. اما آقای هوفر به نتیجه اعلام شده اعتراض کرد و دادگاه قانون اساسی دستور تکرار انتخابات را صادر کرد.

آقای هوفر توانسته بود در دور اول انتخابات با کسب ۳۵ درصد آرا پیشتاز شود. اما ائتلاف مخالفان راستگرایان به حمایت یکپارچه از الکساندر فان در بلن برخاسته اند تا اجازه ندهند یک راستگرای افراطی رهبر کشور شود.

در سال گذشته میلادی بیش از نود هزار نفر که معادل حدود یک درصد جمعیت اتریش است در این کشور درخواست پناهندگی کردند و کنترل مهاجران یکی از اصلی ترین وعده های انتخاباتی آقای هوفر بوده است.

در کشوری که مقام ریاست جمهوری در آن عمدتا مقامی تشریفاتی است، این انتخابات تبدیل به رویدادی مهم شده است. چرا که ممکن است منجر شود که برای اولین بار یک فرد راستگرای افراطی به رهبری یک کشور اتحادیه اروپا برگزیده شود.

رئیس جمهوری اتریش نقش چندانی در اداره کشور ندارد اما اجازه دارد که در صورت تشخیص، دولت را منحل کند.