Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اوباما: آمریکا به تعهدش در ایجاد توازن در جنوب شرق آسیا پایبند است

اوباما: آمریکا به تعهدش در ایجاد توازن در جنوب شرق آسیا پایبند است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در نشست رهبران جنوب شرق آسیا (آسه آن) در روز پنجشنبه در وینتیان، پایتخت لائوس بر تعهد و نقش کشورش در ایجاد توازن در این منطقه از جهان تاکید…

آگهی

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در نشست رهبران جنوب شرق آسیا (آسه آن) در روز پنجشنبه در وینتیان، پایتخت لائوس بر تعهد و نقش کشورش در ایجاد توازن در این منطقه از جهان تاکید کرد.

از موضوعاتی که بر این نشست سایه افکنده بود ادعای مالکیت چین بر جزایر آبهای این منطقه و توهین لفظی اخیر رودریگو دوترته رئيس جمهوری فیلیپین به آقای اوباما بود.

باراک اوباما در مورد آسه آن و مناقشه در آب های آن گفت: «آسه آن منطقه ای کلیدی برای آمریکا در ایجاد توازن در آسیا و از آن مهمتر منطقه ای مهم در برقراری صلح و شکوفایی اقتصادی برای آیندۀ جهان است. ما در راستای حل صلح آمیز مناقشات از جمله در دریای چین جنوبی تلاش خواهیم کرد. حکم داوری الزام آور ماه ژوئیه که در نوع خود نقطه عطفی بود به روشن شدن حقوق دریایی منطقه کمک کرده است.»

دیوان داوری بین المللی ادعای مالکیت دولت چین بر بخشی از دریای چین جنوبی و منابع آن را رد کرد. تخمین زده می شود سالانه حدود ۵ هزار میلیارد دلار از تجارت جهانی از آبهای دریایی غنی از منابع طبیعی و انرژی این دریا عبور می کند.

همزمان و به گفته پرفکتو یاسای، وزیر خارجه فیلیپین آقای اوباما و همتای فیلیپینی وی روزی چهارشنبه دیداری کوتاه و گذرا داشته اند.

رودریگو دوترته، رئيس جمهوری فیلیپین که با پیراهن سنتی به تن و با آستینهای تا زده وارد سالن کنفرانس آسه آن شد چند روز پیش آقای اوباما را یک «حرامزده» خوانده بود و کاخ سفید دیدار آقای اوباما با وی را لغو کرده بود.

«حرامزاده! من تو را به فحش خواهم بست»

اینها بخشی از سخنان رودریگو دوترته رئيس جمهوری فیلیپین خطاب به رئیس جمهوری قدرتمندترین کشور دنیا، باراک اوباما بود. آقای اوباما در انتقاد از همتای فیلیپینی خود گفته بود در دیدار دو جانبه در لائوس مساله کشتارهای فراقانونی در فیلیپین در ارتباط با عملیات مبارزه با مواد مخدر را با آقای دوترته مطرح خواهد کرد.

مارتین آندانار، دبیر ارتباطات دفتر ریاست جمهوری فیلیپین ساعاتی پش از اظهارات رئیس جمهوری فیلیپین با بیان اینکه پوشش خبری و گزارش های رسانه ها درباره این موارد کشتار و «درس و پنددهی اوباما» باعث اظهارنظرهای تند آقای دوترته شده است گفت: «او [دوترته] از اینکه اظهاراتش در رسانه ها جنجال های زیادی آفریده، پشیمان است.»

از زمان به قدرت رسیدن رودریگو دوترته در تابستان امسال در فیلیپین ۲۴۰۰ نفر در عملیات ضدمواد مخدر در این کشور کشته شده اند.

نشست رهبران جنوب شرق آسیا از روز سه شنبه آغاز شده و امروز به کار خود پایان می دهد.

نشست رهبران جنوب شرق آسیا از روز سه شنبه آغاز شده و امروز به کار خود پایان می دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سایه بریکس بر هژمونی آمریکا در شرق با دیپلماسی چینی و روسی

معترضان به جنگ غزه مراسم جمع‌آوری کمک‌های مالی با حضور بایدن، اوباما و کلینتون را مختل کردند

سران کشورهای آسه‌آن در جاکارتا با رهبران قدرت‌های بزرگ دیدار می‌کنند