طرح اتحادیه اروپا برای حل بحران مهاجرت؛ شکستی تحقیرآمیز؟

طرح اتحادیه اروپا برای حل بحران مهاجرت؛ شکستی تحقیرآمیز؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون اتحادیه اروپا بدنبال غرق شدن و جان باختن مهاجران در امواج دریای اژه و مدیترانه که رو به یونان و ایتالیا و نهایتا یک کشور ثروتمند اروپایی داشتند، تحت فشار بود و می باید طرحی می ریخت و چاره ای م

آگهی

کمیسیون اتحادیه اروپا بدنبال غرق شدن و جان باختن مهاجران در امواج دریای اژه و مدیترانه که رو به یونان و ایتالیا و نهایتا یک کشور ثروتمند اروپایی داشتند، تحت فشار بود و می باید طرحی می ریخت و چاره ای می اندیشید.

طرح کمیسیون اتحادیه اروپا که در ۹ سپتامبر سال ۲۰۱۵ میلادی اعلام شد کاستن از فشاری بود که سه کشور بیشتر از همه آن را حس می کردند؛ ایتالیا، یونان و مجارستان.

این کمیسیون چاره را در سهمیه بندی پذیرش مهاجران اندیشید تا در قالب آن ۱۶۰ هزار مهاجر در طول یک سال در کشورهای عضو اتحادیه اروپا اسکان داده شوند، رقمی که در برابر ۱.۲۵ میلیون مهاجر و پناهجویی که خود را به اروپا رسانده و درخواست پناهندگی کرده بودند قطره ای بود در برابر دریا.

به گفته ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا تعیین سهمیه و پذیرش مهاجران در کشورهای عضو نشان از «همبستگی و جسارت جمعی و اروپایی» بود. اما واقعیت این بود که آمادگی برای پذیرش مهاجران و ارقام و آمار موجود تناسب چندانی با این گفته آقای یونکر و ارزش های اعلام شده اتحادیه اروپا نداشت.

یکسال پس از اعلام طرح اتحادیه تنها ۴ هزار و ۴۰۰ نفر از ۱۶۰ هزار مهاجر اسکان داده شده اند، رقمی که سازمان عفو بین الملل آن را شکستی تحقیرآمیز برای اتحادیه اروپا می داند و به عدول از تعهد و شانه خالی کردن از مسئولیت تعبیر می کند.

بنا به گفته سازمان بین المللی مهاجرت، آی او ام، تاخیر و تعلل در پذیرفتن مهاجران بر انبوه مشکلات موجود در یونان و ایتالیا می افزاید.

مشکل کجای کار بود؟
مشکل در این بود که کشورهای عضو اتحادیه اروپا به سهمیه ای که برای آنان در نظر گرفته شده بود پایبند نبودند و شماری از مهاجران را که برای اسکان برای آنان اختصاص داده شده بود را نپذیرفتند.

یوجینو آمبروسی، رئیس آی او ام با انتقاد از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می گوید در حال حاضر ۸ هزار مهاجر در یونان به سر می برند که منتظر انتقال به کشوری دیگری برای اسکان هستند و ۲۷ هزار نفر دیگر هم در مرحله پیش از نام نویسی به سر می برند و در انتظارند.

به گفته آمبروسی هر چقدر مدت زمان انتظار و اقامت مهاجران در یونان بیشتر باشد، به همان نسبت بر مشکلات افزوده می شود، منابع بیشتری برای مواجه و برطرف کردن مشکلات ضرورت پیدا می کند و بر مراکز پذیرش مهاجران فشار وار می آورد که این امر خود باعث تنش می شود.

*مرددترین های اتحادیه اروپا کدام کشورها بوده اند؟ *
ظاهرا تمام رهبران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا. برای مثال آلمان که سردمدار پذیرش مهاجران بود و دروازه های خود را به روی آنان گشوده بود تنها ۶۲ مهاجر از سهمیۀ ۲۷ هزار و ۵۳۶ نفری خود را پذیرفته است.

کشورهایی همچون مالت و فنلاند هم که بهترین رویکرد مثبت را در مواجه با مهاجران داشته اند تنها یک سوم سهمیه خود را مراعات و به این میزان مهاجر را در خاک خود پذیرفته و اسکان داده اند.

لهستان و اتریش سهمیه خود را رعایت نکرده و مهاجری را نپذیرفته اند و بلغارستان و جمهوری چک و آلمان و ایرلند و اسلوواکی تنها یک درصد از سهمیه در نظر گرفته شده را عملی و همین درصد مهاجر را در خاک خود اسکان داده اند.

مهاجرستیزتر از همۀ کشورهای عضو اتحادیه اروپا، مجارستان و دولت ویکتور اوربان، نخست وزیر این کشور بوده است که طرح سهمیه بندی پذیرش مهاجران را در ۲ اکتبر به همه پرسی می گذارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پهپادهای ایرانی چگونه مسیر انتقال نفت به اروپا را تهدید می‌کنند؟

اتحادیه اروپا شاخه نظامی حماس را تحریم کرد

لایحه‌ سختگیرانه علیه منتقدان دولت روند پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا را به خطر انداخت