Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گفتگوی با بیر گریلز، ماجراجوی بریتانیایی

گفتگوی با بیر گریلز، ماجراجوی بریتانیایی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بیر گریلز جوانترین بریتانیایی است که قله اورست را فتح کرده است.

آگهی

بیر گریلز جوانترین بریتانیایی است که قله اورست را فتح کرده است. او همچنین به خاطر ماجراجویی هایش در حیات وحش و مهارتهای گاه عجیبش برای زنده ماندن، مشهور است.

او با برنامه های تلویزیونی ماجراجویانه اش که در بیش از دویست کشور پخش می شود، همچنین کتابها، سفرها و فعالیتهای تجاری اش، برنامه کاری بسیار فشرده ای دارد.

خبرنگار یورونیوز با او در زمان فیلمبرداریهای پرش آزاد که برای لندرور انجام می شد، گفتگو کرده است.

یونیوز: او مردی است که که اگر در بیابان گم شده باشید، دوست دارید در کنارتان باشد. او رکورد سفر از قطب شمال به قطب جنوب را شکست. چتربازی به شیوه پرش آزاد، یک فعالیت پرخطر محسوب می شود. گفته بودید این کار هنوز هم شما را پس از حادثه سال ۱۹۹۶ میلادی می ترساند. درست است؟

بیر گریلز: «پرش آزاد قطعا یکی از کارهایی است که انجام آن برای من سخت است. می دانید این حادثه باعث شد کمرم در سه نقطه بشکند و مجبور شوم یک سال را در مرکز توانبخشی نظامی بگذرانم. هنگامیکه در هواپیما باز می شود نمی خواهید فکر کنید که یک انسانید، به پایین نگاه می کنید و دیگر نمی ترسید.»

یورونیوز: شما برای برخی از ماجراجویی های عجیبتان مشهورید. مثل فتح قله اورست آنهم به تنهایی. آیا ماجراجویی وجود دارد که بخواهید آن را به همراه کسی انجام دهید؟ در اینصورت، آن شخص کیست؟

بیر گریلز: «رفتن به قله اورست در زمان ویژه ای انجام شد. پدرم در زمان کوتاهی پس از آن درگذشت و انجام این کار، رویای هر دوی ما بود. به یاد می آورم که روی قله کوه، درحالی که ماسک به صورت داشتم گریه کردم. پس از حادثه ای که برای من پیش آمد پزشکان حتی نمی دانستند آیا من یک بار دیگر می توانم راه بروم یا نه؛ و صدایی در سرم گفت که من می توانم این کار را انجام دهم. این کار از نظر پدرم ارزش زیادی داشت. او به آن افتخار می کرد. او زندگی کرد تا این لحظه را ببیند و دیدن تمام مراحل آن را دوست داشت. او مردی بود که به من یاد داد ماجراجویی را دوست داشته باشم.»

یورونیوز: شما تعریف جدیدی از مردانگی ارائه کردید و حال درباره گریه در بالای قله اورست سخن می گویید. آیا این سفر چیز دیگری بود و چگونه با تعریف شما از مردانگی انطباق دارد؟

بیر گریلز: «مرد بودن یعنی خودتان باشید. برای زن بودن هم همینطور است. موضوع اصالتتان مطرح است و اینکه شما چه کسی هستید. از اینکه جنبه های بد، چالش ها و شک و تردیدهایتان را نشان دهید، نترسید؛ همانطور که از نشان دادن چیزهای ارزشمند نمی ترسید. بالا و پایین ها، گریه و دیگر رفتارها همه بخشی از زندگی هستند. سوال چه بود؟»

یورونیوز: شما تعریف جدیدی از مردانگی در جهان مدرن ارائه دادید.

بیر گریلز: «این حس بزرگی است و فکر نمی کنم چنین حسی داشته باشم. تنها تلاش می کنم هر کاری را که دوست دارم انجام دهم و بگویم خوب است که احساساتتان را نشان دهید و برای قوی شدن به مبارزه با مسائل بپردازید و این راهی است که من در پیش گرفتم. اگر این مردانگی است، خوب است.»

یورونیوز: شما این فرصت را داشتید که با باراک اوباما به یخچالهای آلاسکا بروید تا موضوع تغییرات آب و هوایی را برجسته کنید. آیا این موضوع از نظر شما نگران کننده است؟

بیر گریلز: «فکر می کنم این نگرانی همه ماست. ما فقط یک سیاره داریم و باید از آن محافظت کنیم. شگفت انگیز است که رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا چنین چیزی را در دستور کار خود قرار می دهد تا در این باره کاری ماندگار انجام دهد.»

یورونیوز: چه چیزی درباره او شما را شگفت زده کرد؟

بیر گریلز: «اینکه او انسانی نرمال و عادی بود. می دانم که همه عادی هستند و قبلا مادرم زمانی که عصبانی می شدم به من می گفت: «یک آدم معمولی باش». او واقعا یک مرد عادی بود. خودروهایی که او را احاطه کرده بودند، نیروهای سرویس مخفی و نیروی هوایی و همه این چیزهای جنون آمیز در اطراف او بود اما او به عنوان یک انسان، باورنکردنی، خانواده محور، معتقد به رهبری، سختکوش، فروتن و درخشنده بود. من واقعا در کنار او لذت بردم.»

یورونیوز: گفته بودید که مایلید دونالد ترامپ را قبل از ورودش به مبارزات انتخاباتی، به یک ماجراجویی ببرید. او را در یک ماجراجویی ۴۸ ساعته چگونه می بینید؟

بیر گریلز: «من یاد گرفتم که کتاب را از روی جلدش قضاوت نکنم. او چگونه خواهد بود؟ مطمئنم که خوب خواهد بود. همه ما یک “منیتی” داریم و شاید بتوانیم آن را به کناری بگذاریم… هرگز نمی دانید… این یک ماجراجویی است.»

یورونیوز: جالب ترین چیزی که مردم وقتی با شما در خیابانها برخورد می کنند می گویند، چیست؟

آگهی

بیر گریلز: «هرکسی داستانی را تعریف می کند؛ داستانهایی که من دوست دارم. درباره اینکه چگونه از برخی کوهها بالا رفته اند یا فرزندانشان را به کوه برده اند. اینها را دوست دارم. اگر من در باری باشم، اغلب به من می گویند آیا کمی ادرار می خواهی؟ و من پاسخ می دهم نه الان؛ اما از پیشنهاد مهربانانه شما سپاسگزارم. اگر زمانی که هفت ساله بودم کسی به من می گفت که در تمام دنیا به خاطر چنین چیزهای عجیبی شناخته خواهم شد، باور نمی کردم. واقعیت این است که می توانست بسیار بدتر باشد و از این لحاظ بسیار خوشحالم. کار من بالا رفتن از درخت، پریدن در گل و لای و مبارزه با چالش ها هست و این خوب است.»

یورونیوز: شما برای پروژه بعدی تان در حال تمرین با «سیرک آفتاب» هستید. برنامه شما چیست؟

بیر گریلز: «ما با سیرک تمرین نکردیم بلکه با بخش آکروبات هوایی کار کردیم. این یک پروژه واقعا بزرگ است؛ اما یک پروژه فیزیکی. ما در وسط تمرینات هستیم. دوازده ساعت در روز در داخل استودیوهای فیلمسازی “پاین وود” جیمز باند هستیم. ما در حال آموزش تمرینات هوایی هستیم. این کار و اجرای پروژه خیلی آسان به نظر می رسد. کارکنان این سیرک روی باند، همه چیز را عالی انجام می دهند و شما هم فکر می کنید که می توانید آن را انجام دهید.»

یورونیوز: شما اکنون در استودیوی جیمز باند هستید. بنابراین آیا امکان دارد شما را در فیلم بعدی ۰۰۷ ببینیم؟

بیر گریلز: «هرگز نگویید هرگز. بله، اما نه دقیقا الان. ما اکنون روی برنامه زنده تلویزیونی متمرکز شده ایم.»

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رابطه تغییرات اقلیمی و ناپدید شدن شهاب‌سنگ‌ها؛ زیان جبران‌ناپذیری که علم بشر می‌بیند

«قوی‌ترین» زمین‌لرزه تایوان در ۲۵ سال گذشته دست‌کم ۴ کشته و ۶۰ زخمی برجای گذاشت

سارا سفری، نخستین ایرانی فاتح «قلل هفتگانه»: مهسا امینی خورشید ایران بود