Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

تلاش برای حل مشکل اقلیت روهینگیا در میانمار

تلاش برای حل مشکل اقلیت روهینگیا در میانمار
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آنگ سان سوچی، وزیر خارجه میانمار برای نجات اقلیت مسلمان روهینگیا در این کشور دست به دامان یک مذاکره کننده حرفه ای یعنی کوفی عنان شده است.

آگهی

آنگ سان سوچی، وزیر خارجه میانمار برای نجات اقلیت مسلمان روهینگیا در این کشور دست به دامان یک مذاکره کننده حرفه ای یعنی کوفی عنان شده است. آقای عنان که دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد و برنده جایزه صلح نوبل است روز سه شنبه با پیام آشتی وارد منطقه زندگی اقلیت روهینگیا در غرب میانمار شد. او در این بازدید گفت: «دو جامعه بزرگ میانمار برای ساختن آینده باید با گذار از چند دهه بی اعتمادی راهی بیابند تا به روی ارزش های مشترکِ عدالت، انصاف و برابری آغوش بگشایند. ما برای رایزنی و افکار تازه آمده ایم.»

کوفی عنان اما با استقبال سرد ملی گرایان بودایی روبرو شد که از او خواستند در مسایل کشورشان دخالت نکند. معترضان شعار می دادند مشکل ما را خارجی ها نباید حل کنند.

بیشتر روهینگیاها در استان راخین در غرب میانمار ساکنند. این اقلیت مسلمان با جمعیتی بین ۸۰۰ هزار تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر، در کشوری با ۸۰ تا ۹۰ درصد جمعیت بودایی، فاقد هر گونه حقوق شهروندی هستند. خاستگاه آنها به درستی برای تاریخ نویسان روشن نیست اما روایت رسمی آن است که این افراد در اواخر سده نوزدهم و در دوران استعمار بریتانیا از کشور همسایه یعنی بنگلادش به میانمار کوچ کرده اند.

این روایت رسمی تاکنون به نفع همه دولت های میانمار بوده است. در سال ۱۹۸۲ دولت نظامی وقت فهرستی از ۱۳۵ قوم به رسمیت شناخته شده در این کشور را تحت عنوان «نژادهای ملی» تهیه کرد که همگی پیش از استعمار بریتانیا در این کشور حضور داشتند، اما نام قوم متأخر روهینگیا در این فهرست به چشم نمی خورد. به این ترتیب آنها مهاجران غیر قانونی و بی وطنی قلمداد می شوند که از هیچ گونه حقی برخوردار نیستند.

خشونت هایی که در سال ۲۰۱۲ در منطقه راخین روی داد به مرگ ۲۰۰ تن انجامید که بیشتر آنها روهینگیا بودند. روستاهای آنها سوزانده و خودشان قربانی گرسنگی، تجاوز و کشتار شدند. بسیاری از سازمان های جهانی این نسل کشی را که با هماهنگی مقامات وقت، گروه های محلی و روحانیان بودایی انجام شده بود، محکوم کردند.

این اقلیت ستمدیده چاره ای جز فرار از بخت تیره خود ندارد. آنها هر بار تلاش می کنند تا با قایق از میانمار بگریزند، اما مقصدی ندارند چون هیچ کس آنها را نمی پذیرد.

جمعیت پناهجویان روهینگیا در خاستگاه خودشان یعنی بنگلادش بالغ بر صدها هزار نفر است. اما این عده در آنجا هم جایی ندارند. آنها حتی در مالزی، اندونزی و کشورهای دیگر هم پناهی نمی یابند. سرنوشت آنها امروز در دست دولت جدید میانمار است و در همان جاست که باید سامانی بیابند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نبرد با جانتا؛ تلاش شورشیان میانمار برای کنترل بر مرز مشترک این کشور و هند

دولت نظامیان میانمار ۶ سال از محکومیت حبس آنگ سان سوچی را عفو کرد؛ سوچی در بازداشت باقی می‌ماند

رئیسی برای دیدار با پوتین به مسکو می‌رود