آگهی

اتحادیه اروپا خواستار گفتگوهای دوجانبه برای بهبود روابط آنکارا-بروکسل شد

اتحادیه اروپا خواستار گفتگوهای دوجانبه برای بهبود روابط آنکارا-بروکسل شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

وزیر امور اروپایی ترکیه، عمر جلیک روز شنبه به جمع وزیران خارجه کشورهای اتحادیه اروپا در براتیسلاوا پایتخت اسلوواکی پیوست تا طی نشستی دو روزه گامی در راستای بهبود روابط دوجانبه آنکارا-بروکسل…

وزیر امور اروپایی ترکیه، عمر جلیک روز شنبه به جمع وزیران خارجه کشورهای اتحادیه اروپا در براتیسلاوا پایتخت اسلوواکی پیوست تا طی نشستی دو روزه گامی در راستای بهبود روابط دوجانبه آنکارا-بروکسل بردارد.

آگهی

اتحادیه اروپا که گفته می شود همچنان با مساله پناهجویان روبروست خواهان بهبود روابط دوجانبه با ترکیه است. در جریان این اجلاس، فدریکا موگرینی، نماینده ارشد اتحادیه اروپا در امور خارجه گفت: «ما شرکای جدیی هستیم. ترکیه کشور مهمی است و اتحادیه اروپا هم بازیگر خیلی مهمی است. از اینرو، خیلی خوب است که با یکدیگر دیدار داریم و خوب است که فرصتی برای گفتگو درباره مسائلی داشته باشیم که هر یک از جانب خود می بینیمشان. من انتظار دارم که روابط دوجانبه بهبود پیدا کند.»

نماینده ارشد اتحادیه اروپا اما فراتر از این رفت. یک ماه و نیم پس از کودتای نافرجام در ترکیه و برغم ادامه وضعیت اضطراری در این کشور و پاکسازی های گسترده در نهادهای مختلف مدنی، فدریکا موگرینی حمایت خود را از دولت ترکیه اعلام کرد و افزود: «ما توانستیم در زمینه برقراری وضعیت فوق العاده با ترکیه همراهی کنیم تا این کشور بعنوان نامزد پیوستن به اتحادیه اروپا بتواند به تعهداتش در قبال این اتحادیه، اصول و ارزش های آن پایبند باشد.»

آنکارا و بروکسل در نوامبر گذشته بر سر کاهش میزان مهاجرت به قاره سبز به توافقی چالش برانگیز رسیدند. یکی از شروط این توافق تردد آزاد شهروندان ترک بدون نیاز به روادید در کشورهای عضو شنگن بود. توافقی که انتظار می رود در اکتبر امسال به اجرا درآید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: مذاکرات ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا در حال احتضار است

اقتصاد «آشفته» ترکیه؛ فقر چقدر جدی است؟

۶ ماه پس از زلزله قهرمان‌ماراش؛ در مناطق زلزله‌زده ترکیه چه می‌گذرد؟