تاکید اوباما بر لزوم اجرای توافق پاریس درباره تغییرات اقلیمی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تاکید اوباما بر لزوم اجرای توافق پاریس درباره تغییرات اقلیمی

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در جریان سفر خود به هاوایی بر لزوم اجرایی شدن توافق پاریس درباره تغییرات اقلیمی تاکید کرد.

اوباما که هفته آینده برای شرکت در نشست گروه ۲۰ کشور صنعتی جهان عازم چین است، اظهار امیدواری کرد که رئیس جمهوری این کشور برای اجرایی شدن این توافق با آمریکا همکاری کند.

آقای اوباما گفت: «از اینجا به چین سفر خواهم کرد. جایی که نشست گروه ۲۰ برگزار خواهد شد و تغییرات آب وهوایی نیز محور مذاکرات خواهد بود. رهبری مشترک آمریکا و چین بر تغییرات اقلیمی بخشی از آن چیزی بود که توانستیم در نشست پاریس بر آن به توافق برسیم و من برای پیشبرد این توافق تا زمانی که در سمت خود هستم و حتی بعد از آن تلاش خواهم کرد. ضرب المثلی قدیمی است که می گوید، متحد شوید تا پیشرفت کنید.»

دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی پس از حدود دو هفته مذاکرات فشرده در پاریس، تمام ۱۹۵ کشور شرکت کننده در خصوص مبارزه با تغییرات اقلیمی به توافق رسیدند. بر اساس این توافق، میزان افزایش گرمایش زمین تا سال ۲۰۵۰ باید زیر ۲ درجه باقی بماند و کشورها برای دستیابی به این هدف موظف به کاهش تولید گازهای گلخانه ای هستند.

سفر اوباما به هاوایی در حالی صورت می گیرد که ساکنان هیلو، جزیره بزرگ هاوایی خود را برای مقابله با طوفان شدیدی که به این منطقه نزدیک می شود، آماده می کنند.