Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مذاکرات وزرای کشور فرانسه و بریتانیا؛ پناهجویان از کاله به دوور می روند؟

مذاکرات وزرای کشور فرانسه و بریتانیا؛ پناهجویان از کاله به دوور می روند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اردوگاه پناهجویان در بندر کاله فرانسه محور اصلی گفت و گوهای روز سه شنبه آمبر راد، وزیر کشور بریتانیا با برنار کازنوو، همتای فرانسوی خود خواهد بود.

آگهی

اردوگاه پناهجویان در بندر کاله فرانسه محور اصلی گفت و گوهای روز سه شنبه آمبر راد، وزیر کشور بریتانیا با برنار کازنوو، همتای فرانسوی خود خواهد بود. حدود ۹ هزار پناهجو در اردوگاه کاله اسکان یافته اند و انتظار می رود این رقم در آینده نزدیک از مرز ۱۰ هزار نفر فراتر برود.

اکثر این پناهجویان به دنبال مهاجرت به بریتانیا هستند اما بنا به توافقات انجام شده بین پاریس و لندن مقامات بریتانیایی گذرنامه این پناهجویان را در فرانسه کنترل می کنند و از ورود بسیاری از آنها به بریتانیا جلوگیری به عمل می آورند. فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه پیش از رای بریتانیایی ها به خروج از اتحادیه اروپا در مورد پیامدهای تصمیم مردم بریتانیا در زمینه توافقات دو طرف در مورد پناهجویان هشدار داده بود.

فرانسوا اولاند اسفند ماه گذشته (ماه مارس) اظهار داشته بود: «خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تبعاتی به دنبال خواهد داشت. تبعاتی که زمینه های زیادی را شامل می شود.» رئیس جمهور فرانسه به طور خاص به پیامدهای برکسیت بر روی موضوع مهاجران اشاره کرده بود.

تاریخچه پیدایش اردوگاه کاله به سال ۱۳۸۱ شمسی (۲۰۰۲ میلادی) و تصمیم نیکولا سارکوزی، وزیر کشور وقت فرانسه مبنی بر تعطیلی اردوگاه سانگات بر می گردد. این اردوگاه که در سال ۱۳۷۸ شمسی (۱۹۹۹ میلادی) توسط سازمان صلیب سرخ ساخته شده بود، تنها گنجایش ۲۰۰ نفر را داشت.

نیکولا سارکوزی با ورود گسترده پناهجویان کرد، ایرانی، عراقی و اهل افغانستان و کوزوو به این اردوگاه و به دنبال اعمال فشار از سوی دیوید بلانکت، وزیر کشور وقت بریتانیا، تصمیم به تعطیلی اردوگاه سانگات گرفت. با وجود تعطیلی اردوگاه سانگات وضع دشوار پناهجویان در بندر کاله پایان نیافت.

در نهایت وزرای کشور بریتانیا و فرانسه در بهمن ماه سال ۱۳۸۱ شمسی (فوریه سال ۲۰۰۳ میلادی) به توافق توکه دست یافتند. بنا به مفاد این توافقنامه و به دلیل عدم عضویت بریتانیا در منطقه شنگن، کنترل مرزهای این کشور به جای دوور در بریتانیا در بندر کاله فرانسه انجام خواهد شد. به نظر می رسد در سال ۲۰۰۳ میلادی دو طرف احتمال افزایش زیاد شمار پناهجویان را نمی دادند.

با گذشت ۱۳ سال از امضای توافق توکه بین فرانسه و بریتانیا، بسیاری از سیاستمداران فرانسوی که در میان آنها برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده این کشور نیز به چشم می خورند، از این توافق انتقاد می کنند و خواستار کنترل گذرنامه پناهجویان در در بندر دوور بریتانیا به جای بندر کاله فرانسه هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نامه سه قدرت اروپایی به شورای امنیت و ابراز نگرانی شدید آمریکا از فعالیت هسته‌ای ایران

شاهزاده ویلیام میزبان جشن تابستانی سلطنتی در کاخ باکینگهام

بریتانیا بیش از ۵ هزار پناهجو را تا پایان سال جاری میلادی به رواندا می‌فرستد