داوود رشیدی درگذشت

داوود رشیدی درگذشت
نگارش از Euronews

داوود رشیدی، هنرپیشه مشهور تئاتر، سینما و تلویزیون ایران روز جمعه پنجم شهریور در ۸۳ سالگی در منزل مسکونی خود در تهران بر اثر ایست قلبی درگذشت.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری آقای رشیدی روز یکشنبه، هفتم شهریور ماه ساعت ۹ صبح در مقابل تالار وحدت تهران به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا برگزار می‌شود. مراسم ختم وی نیز روز سه شنبه ساعت ۱۸الی۱۹/۳۰در مسجد جامع شهرک غرب خواهد بود.

داوود رشیدی در ۲۵ تیر ۱۳۱۲ در تهران متولد شد. وی دوره متوسطه خود را در ترکیه و فرانسه پشت سرگذاشت و در سوئیس در رشته‌های کارگردانی، بازیگری و حقوق تحصیل کرده و پس از بازگشت به ایران، وارد دنیای تئاتر، سینما و تلویزیون شد. وی در دهه ۵۰ هجری شمسی، مدتی مدیریت گروه نمایش‌ها و سرگرمی‌های تلویزیون ملی ایران را برعهده گرفت.

به گزارش ایرنا، وی که دارای نشان درجه یک هنر ایران بود، از جمله نمایش‌های «در انتظار گودو»، «ریچارد سوم»، «پیروزی در شیکاگو»، «منهای دو»، «آقای اشمیت کیه؟ » را اجرا کرده است. وی در فیلم‌های به یاد ماندنی کندو، شیلات، کمال الملک و گل‌های داوودی ایفای نقش کرد.

وی در سال‌های پس از انقلاب و به‌ویژه با ایفای نقش «مفتش شش انگشتی» در سریال «هزاردستان»، جایگاه ماندگاری در تلویزیون ایران به دست آورد. وی در سال‌های بعد در مجموعه‌های تلویزیونی ولایت عشق، آوای فاخته، عطر گل یاس و … نیز بازی کرد.

مطالب مرتبط