اغلب بازماندگان حاضر به ترک منطقه زلزله زدۀ آماتریچه ایتالیا نیستند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اغلب بازماندگان حاضر به ترک منطقه زلزله زدۀ آماتریچه ایتالیا نیستند

در مصاحبه ای کوتاه با خبرنگار یورونیوز در آماتریچه از مشاهدات او و از روند امداد رسانی و با این جمله می پرسیم که «برای زلزله زدگان چادر برپا کرده اند اما برخی ترجیح می دهند تا در درون خودروهایشان بخوابند!»

اولا راکل آلوارز: زلزله زدگان نمی خواهند خانه های حتی ویران خود را رها کنند و تمایل دارند در نزدیکی خانه هایشان بمانند. به لحاظ روانی متقاعد کردن آنها برای ترک کردن منطقه دشوار است، از همین رو ترجیح می دهند در درون خودروهایشان بخوابند و فهم این تصمیم آنان به خاطر شرایط روانی آنان آسان نیست. آنهایی که امکانش را دارند به قوم و خویش و دوستان خود می پیوندند یا سعی می کنند راه حل دیگری دور از منطقه زلزله زده پیدا کنند. تیم یورونیوز ما روز چهارشنبه به اینجا رسید. هتلی رزرو کرده بودیم تا دو سه ساعتی را در آن استراحت کنیم اما وقتی رسیدیم بسته بود و صاحب هتل به دلیل ترس از پس لرزه به رم رفته بود.

یورونیوز: در فجایع مشابه این، هزاران داوطلب از ایتالیا و اروپا به محل حادثه می شتابند. فرصتی داشتید با آنها صحبت کنید، چه می گفتند؟

اولا راکل: همه شوک زده اند، همه می خواهند کمک کنند، جوانانی را دیدم که از خارج از ایتالیا آمده اند، مثلا از لهستان. و همچنین ایتالیایی هایی که خود را به اینجا رسانده اند، برای مثال دختر داوطلب ایتالیایی که بهت و شوک را در چشمانش می توان دید و می خواهد تا یاری رساند. مسئولان اطمینان می دهند و می گویند که به اندازه کافی نیرو و داوطلب در اینجا حضور دارند و عملیات امداد با نظم به پیش می رود و نیاز به داوطلب بیشتر نیست. حدود ۵ هزار نفر امدادگر و داوطلب مشغولند و ۴ هزار چادر برپا شده است اما فقط کمی بیش از یک هزار چادر استفاده می شود. کار داوطلبان به لحاظ اخلاقی قابل ستایش است اما در واقع نیازی به داوطلبان بیشتر نیست و بهتر است کار امداد و کمک رسانی به آنهایی سپرده شود که کار و حرفه اشان آن را ایجاب می کند.