پایان المپیک در شهری بی نظیر از زبان گردشگران و شهروندان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پایان المپیک در شهری بی نظیر از زبان گردشگران و شهروندان

در شب پایانی بازیهای المپیک ریو با وجود بارش باران و وزش شدید باد، ساحل کوپاکابانا مملو از گردشگران بود.
فضای این منطقه در شبی که بازهای المپیک به پایان رسید با ناراحتی و شادی توامان همراه بود. ناراحتی بابت پایان یافتن بازیها و شادی از تجربه هیجان المپیک در این شهر بی نظیر.

البته این احساس فقط برای گردشگران نبود بلکه برخی ساکنان این شهر همچون ژان بارتو نیز تجربه ای مشابه داشتند.
او می گوید: «برای ریودوژانیرو بی نظیر بود. هرگز فکر نمی کردم چنین جمعیتی برای المپیک به اینجا بیایند. تماشای بازهای المپیک در کشور دیگر لذت بخش است چه برسد این اتفاق را داخل خانه خودمان تماشا کنیم.»

ریو دوژانیرو نخستین شهری در آمریکای جنوبی است که میزبان بازیهای المپیک بود. کاروان های ورزشی از ۲۰۸ کشور در این بازیها مشارکت داشتند و برای کسب مدال در ۴۲ رشته ورزشی با یکدیگر به رقابت پرداختند.

یک گردشگر بریتانیایی می گوید: «قطعا وقتی اولین بازی المپیکی است که در اینجا برگزار می شود مثل هر مراسم بزرگ دیگری با مشکلاتی همراه خواهد بود و بسیاری از موارد است که درست کار نمی کند، درست مثل لندن در آنجا هم مشکلاتی وجود داشت. جمعیت بسیار زیادی به شهر آمده بودند و کنترل این شرایط بسیار مشکل است اما با گذشت زمان بهتر و بهتر شد.»

رافائل باتیستا، خبرنگار یورونیوز از محل المپیک می گوید: «با وجود پایان بازیهای المپیک، یک سوال همچنان بی پاسخ مانده است. نتیجه المپیک برای برزیل چه بود؟ آیا این میزان سرمایه گذاری می تواند شرایط زندگی شهروندان این کشور را بهبود بخشد؟ آیا تعهدی از سوی مقام های رسمی وجود دارد که این میزان سرمایه گذارای بی نتیجه نباشد؟»