محاکمه متهم به تخریب میراث فرهنگی در تیمبوکتو

محاکمه متهم به تخریب میراث فرهنگی در تیمبوکتو
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

صبح روز دوشنبه ( ۲۲ اوت) اول شهریور اولین جلسه محاکمه عضو گروه شبه نظامی اسلامگرای مالی در دادگاه کیفری بین المللی لاهه بر گزار شد.

آگهی

صبح روز دوشنبه ( ۲۲ اوت) اول شهریور اولین جلسه محاکمه عضو گروه شبه نظامی اسلامگرای مالی در دادگاه کیفری بین المللی لاهه بر گزار شد. احمد مهدی فاقی نخستین فرد از این گروه است که به اتهام از بین بردن میراث فرهنگی در حمله ۲۰۱۲ به تیمبوکتو محاکمه می شود.

آقای مهدی معروف به ابو تراب سال گذشته میلادی توسط دولت نیجر دستگیر و به دادگاه بین المللی کیفری تحویل داده شد. او در دادگاه اتهامات خود را پذیرفت و ابراز تاسف کرد و گفت: «به جرم خود اعتراف می کنم. همه اتهامات علیه من دقیق و درست است. من از کرده خود واقعا پشیمان هستم.»

این شبه نظامی عضو گروه اسلامگرای «انصارالدین» متهم است که در این حمله ای در آوریل ۲۰۱۲ میلادی، ۹ زیارتگاه و یک مسجد را در شهر تیمبوکتو در مالی تخریب کرده است.

از نظر بنیادگران اسلامی مقبره ها و زیارتگاهها نماد کفر و بت پرستی هستند به همین دلیل هم باید تخریب شوند.

شبه نظامیان اسلامگرا در ژانویه سال ۲۰۱۳، چند روز قبل از انجام عملیات نظامی موسوم به «سروال» توسط ارتش فرانسه برای بیرون راندن شبه نظامیان اسلامگرا از مناطق شمالی مالی، قصد داشتند بیش از ۴۰۰۰ نسخه خطی ارزشمند را نابود کنند. بخشی از این نسخ خطی که اسناد مهمی مربوط به تاریخ اسلامند بطور مخفیانه از کتابخانه «احمد بابا» خارج شدند.

شهر تیمبوکتو در فاصله قرن ۱۳ تا ۱۷ میلادی یکی از مراکزی بود که از سراسر جهان اسلام برای آموزش به آن می آمدند. این شهر مشهور به «شهر ۳۳۳ قدیس» در فهرست آثار میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است.

بازسازی دهها بنای تاریخی و آرامگاه ویران شده در تیمبوکتو را یونسکو، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد از سال گذشته آغاز کرده است. بودجه بازسازی بناها را کشورها و سازمانهای غیر دولتی متعددی تامین می کنند.

دیوان بین اللملی کیفری، تخریب بناهای تاریخی را جنایت جنگی نامیده است.

محاکمه رهبر گروه اسلامگرای انصار الدین به اتهام تخریب بناهای تاریخی تیمبوکتو از نظر مردم مالی گامی به جلو به حساب می آید. سازمان حقوق بشر در مالی می گوید که بی صبرانه منتظر حکم دادگاه است.

این نخستین بار در تاریخ است که دیوان بین المللی کیفری فردی را به اتهام تخریب بناهای تاریخی به عنوان جنایتکار جنگی محاکمه می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس ایتالیا ۲ گردشگر را که در بنای ۴۶۰ ساله دیوارنگاری کرده بودند، بازداشت کرد

یتیم‌خانه پرینکیپو؛ قدیمی‌ترین سازه چوبی در اروپا

حمله مسلحانه به غیرنظامیان در مالی دست‌کم ۲۱ کشته بر جای گذاشت