آمریکا: برای پرداخت پول به ایران از اهرم فشار استفاده کردیم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آمریکا: برای پرداخت پول به ایران از اهرم فشار استفاده کردیم

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا از نحوه پرداخت معادل ۴۰۰ میلیون دلار به ایران پس از خروج چهار زندانی دو ملیتی از این کشور به عنوان «اهرم فشار» یاد کرد.

گزارش ها حاکی است که هواپیمای حامل پول نقد در ماه ژانویه پس از آن ژنو را به مقصد تهران ترک کرده که خبر پرواز زندانیان ایرانی- آمریکایی از ایران تایید شده بود.

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «وقتی شما در مقعطی ۲۴ ساعته هستید و درباره پایان بازی به معنی بیرون آوردن آمریکایی ها نگرانید، احمقانه و غیرمسئولانه است که برای حفظ اهرم فشار خود تلاش نکنیم.»

جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست، امیر میرزایی حکمتی تفنگدار نیروی دریایی آمریکا، سعید عابدینی کشیش و نصرالله خسروی رودسری که از او با عنوان بازرگان ایرانی مقیم کالیفرنیا یاد می شود ۱۷ ژانویه با هفت ایرانی زندانی در ایالات متحده آمریکا مبادله شدند.

دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا در واکنش به این خبر گفت: «حالا ما (از طریق وزارت امورخارجه که بتازگی اعلام کرده) می دانیم که رئیس جمهوری اوباما درباره ۴۰۰ میلیون دلار پول نقدی که به ایران رفت دروغ گفته است. او انکار کرده که این پول برای گروگانها بوده، ولی همینطور بوده است. تازه معلوم شده است او گفته که “ما باج نمی دهیم“، ولی داده ایم. او درباره گروگانها بوضوح و با هیاهو درست مثل طرح خدمات درمانی اش دروغ گفت.»

دولت باراک اوباما اتهام «پرداخت باج» به ایران را رد و تاکید کرده که این پول بخشی از دارایی بلوکه شده ایران در آمریکا بوده که براساس مذاکراتی جدای از مساله تبادل زندانیان دو کشور مسترد شده است.