دیدار معاون رئیس جمهوری آمریکا از کوزوو

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دیدار معاون رئیس جمهوری آمریکا از کوزوو

دیدار جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا از پریشتینا، پایتخت کوزوو، فرصتی بود برای ادای احترام به پسرش که سال گذشته درگذشت.

خیابانی در کوزوو به نام بو بایدن نام گذاری شده. او که پس از سال ۲۰۰۰تحت نظر سازمان امنیت و همکاری های اروپا برای آموزش قضات و دادستان ها در این کشور کار می کرد در سال ۲۰۱۵ در سن ۴۶ سالگی و به علت ابتلا به سرطان درگذشت.
جو بایدن درباره پسرش گفت: «پس از آمدن به اینجا باور عمیق او در آن دوره دشوار دفاع از استقلال این کشور زیبا بود و من را در این زمینه متقاعد کرد.»

معاون رئیس جمهوری آمریکا عادی سازی روابط صربستان و کوزوو را پیش شرط ادغام هر دو کشور در اتحادیه اروپا خواند و گفت: «هر دو طرف (کوزوو و صربستان) در عمل به تعهدات امضاء شده در بروکسل مسئولند و باید در جستجوی حوزه های تازه ای برای ادامه گفتگوها باشند. این موضوع برای پیشبرد روند ادغام کامل کوزوو و صربستان در اتحادیه اروپا اهمیتی حیاتی دارد و بدون آن اتفاق نخواهد افتاد.»

جو بایدن پس از دیدار و گفتگو با هاشیم تاچی، رئیس جمهوری کوزوو و ضمن اشاره به زخم های بجا مانده از جنگ، بر ضرورت مصالحه تاکید کرد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا در چارچوب سفر خود به حوزه بالتیک که با هدف ارتقاء صلح و آشتی در این منطقه صورت گرفته در صربستان با مقام های این کشور هم دیدار و گفتگو داشته است.