مناقشه دریایی چین و ژاپن بالا گرفت

مناقشه دریایی چین و ژاپن بالا گرفت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با افزایش تشنج در اطراف جزایر مورد مناقشه چین و ژاپن فیدل راموس، رییس جمهوری سابق فیلیپین روز دوشنبه هشتم ماه اوت به هنگ کنگ رفت تا پیرامون بحران دریای چین شرقی با مقامات چینی صحبت…

آگهی

با افزایش تشنج در اطراف جزایر مورد مناقشه چین و ژاپن فیدل راموس، رییس جمهوری سابق فیلیپین روز دوشنبه هشتم ماه اوت به هنگ کنگ رفت تا پیرامون بحران دریای چین شرقی با مقامات چینی صحبت کند.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی در مانیل، پایتخت فیلیپین گفت: «من فقط برای آب کردن انجماد رابطه و گرم کردن مجدد آن اینجا هستم. ما با چین روابط همسایگی دوستانه ای داریم. این تنها کاری است که باید و می توانم انجام دهم.»

حضور کشتی های گارد ساحلی چین به همراه ۲۳۰ قایق ماهیگیری چینی در چند روز گذشته در اطراف جزایر سنکاکو متعلق به ژاپن در دریای چین شرقی، تنش در این منطقه را افزایش داد. به دنبال این مسئله شانزده کشتی جنگی آمریکا برای کنترل بحران در این منطقه مستقر شدند.

ژاپن برخورد چین را خطرناک خواند و نسبت به عواقب احتمالی این تحرکات هشدار داد.

یوشیهید سوگا، دبیرکل دولت ژاپن گفت: «ما همچنان از چین می خواهیم که وضعیت را تشدید نکند و با هماهنگی با وزرای مختلف از جمله گارد ساحلی ما با جدیت و خونسردی این مسئله را حل کند.»

موضوع مالکیت بر جزایر غیرمسکونی سنکاکو واقع در دریای چین شرقی همواره مورد مناقشه میان چین و ژاپن بوده است. ژاپن این جزایر را در جنگ با چین از آن خود کرده بود.

ماه گذشته دیوان داوری لاهه مدارک ارائه شده توسط چین را رد کرد و ادعای مالکیت آن را بر این منطقه دریایی فاقد اساس قانونی دانست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پکن: لغو ویزا برای اتباع چند کشور اروپایی موجب رونق گردشگری چین شد

سرزمین پریان؛ یخ‌بندان زمستانی در شهر «جی‌لین» چین

انتقاد مقامات ارشد چین و روسیه از سیاست آمریکا؛ نقش مجمع شیانگشان در دیپلماسی نظامی چیست؟