تردید بریتانیا برای اجرای پروژه هنکلی پوینت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تردید بریتانیا برای اجرای پروژه هنکلی پوینت

با وجود موافقت شرکت برق فرانسوی «او د اف» (EDF) برای سرمایه گذاری در پروژه ساخت نیروگاه هسته ای «هنکلی پوینت» بریتانیا دولت ترزا می نسبت به اجرای این پروژه ابراز تردید کرده است.

دولت جدید بریتانیا روز جمعه اعلام کرد نیاز به زمان دارد تا این پروژه را بطور کامل بررسی کند و به همین دلیل تصویب آن را تا پاییز به تعویق خواهد انداخت. قرار بود روز جمعه قرارداد این پروژه میان نمایندگان دو کشور فرانسه و بریتانیا به امضا برسد.

تام گریتریکس، رئیس انجمن صنایع هسته ای بریتانیا می گوید: «کمی ناامید کننده است که قراردادی بسرعت امضا نشد. اما دولت و گرگ کلارک صبح امروز بیانیه ای را منتشر کردند و بطور روشن توضیح دادند خود را متعهد می دانند که بخش هسته ای نیز در ترکیب انرژی ها در آینده بریتانیا وجود داشته باشد و از این جنبه، کمتر جای ناامیدی وجود دارد.»

ساخت و ساز واحد C نیروگاه هسته ای «هنکلی پوینت» با بودجه ای ۲۲ میلیارد یورویی از سال ۲۰۱۳ میلادی تا کنون بارها و به دلایل متعدد از جمله وقوع فاجعه فوکوشیما یا پیچیدگی های وضعیت مالی شرکت «او د اف» فرانسه که از سرمایه گذاران و مجریان اصلی این طرح است، به تعویق افتاده است.

باری گاردینر، وزیر انرژی در دولت سایه بریتانیا می گوید: «فکر می کنم این کار باعث می شود ما از نظر سرمایه گذارانی که به اینجا می آیند کشوری آشفته به نظر برسیم، آنها می گویند این دولت نمی داند که در قبال پروژه های بزرگِ زیربنایی چه کاری انجام دهد.»

شرکت «او د اف» فرانسه و دیگر سرمایه گذار چینی این طرح یعنی «شرکت هسته ای جنرال چین» (CGN)مسئول تامین هزینه های اولیه این پروژه هستند.