تلاش آمریکا برای حل مناقشات در دریای چین جنوبی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تلاش آمریکا برای حل مناقشات در دریای چین جنوبی

جان کری، وزیر امورخارجه ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه با همتای فیلیپینی خود در مانیل ملاقات و طرفین را درخصوص مناقشه این کشور با چین بر سر مرز دریایی به آرامش دعوت کرد.

اختلاف دو کشور درباره مرزهای خود در دریای چین جنوبی در سال های اخیر بالاگرفته است. علاوه بر چین و فیلیپین، ادعاهای دیگری نیز از سوی ویتنام، تایوان، مالزی و برونئی مطرح است.

آقای کری گفت: «آنچه ما می خواهیم انجام دهیم درخواست از آدم ها برای تلاش نکردن در راستای ایجاد تنش است. کارهای تحریک آمیز انجام ندهید. فضایی را برای یافتن راهی به پیش، برای یافتن راه حل نیازهای منطقه، ملل، حقوق مردم و وظایف باقی بگذارید.»

ایالات متحده آمریکا درباره این اختلاف موضعی غیرجانبدارانه اتخاذ کرده و برای حفظ آزادی دریانوردی به نزدیکی جزایر مورد مناقشه کشتی نظامی و هواپیما اعزام کرده است.

از سویی دیگر سفر عالی ترین مقام دستگاه سیاست خارجی آمریکا به پایتخت فیلیپین با اعتراض هایی همراه بود. معترضان با سر دادن شعار خواستار دخالت نکردن ایالات متحده در مسایل آسیا شدند.

رناتو ریس، سازمان دهنده این تظاهرات می گوید: «ایالات متحده در حال گفت و گوهای دوجانبه زیادی در آسیا است. تظاهر می کند که این گفت و گوها غیرجانبدارانه است ولی در واقع می خواهد طرف چین را گرفته و سلطه خود را در منطقه ایجاد کند.»

این اعتراض با راهپیمایی به سوی سفارت ایالات متحده آمریکا در مانیل همراه بود. قرار است که نماینده آنان به زودی با رودریگو دوترته، رئیس جمهوری جدید این کشور دیدار کند.