تلاش آمریکا برای حل مناقشات در دریای چین جنوبی

تلاش آمریکا برای حل مناقشات در دریای چین جنوبی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جان کری، وزیر امورخارجه ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه با همتای فیلیپینی خود در مانیل ملاقات و طرفین را درخصوص مناقشه این کشور با چین بر سر مرز دریایی به آرامش دعوت…

آگهی

جان کری، وزیر امورخارجه ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه با همتای فیلیپینی خود در مانیل ملاقات و طرفین را درخصوص مناقشه این کشور با چین بر سر مرز دریایی به آرامش دعوت کرد.

اختلاف دو کشور درباره مرزهای خود در دریای چین جنوبی در سال های اخیر بالاگرفته است. علاوه بر چین و فیلیپین، ادعاهای دیگری نیز از سوی ویتنام، تایوان، مالزی و برونئی مطرح است.

آقای کری گفت: «آنچه ما می خواهیم انجام دهیم درخواست از آدم ها برای تلاش نکردن در راستای ایجاد تنش است. کارهای تحریک آمیز انجام ندهید. فضایی را برای یافتن راهی به پیش، برای یافتن راه حل نیازهای منطقه، ملل، حقوق مردم و وظایف باقی بگذارید.»

ایالات متحده آمریکا درباره این اختلاف موضعی غیرجانبدارانه اتخاذ کرده و برای حفظ آزادی دریانوردی به نزدیکی جزایر مورد مناقشه کشتی نظامی و هواپیما اعزام کرده است.

از سویی دیگر سفر عالی ترین مقام دستگاه سیاست خارجی آمریکا به پایتخت فیلیپین با اعتراض هایی همراه بود. معترضان با سر دادن شعار خواستار دخالت نکردن ایالات متحده در مسایل آسیا شدند.

رناتو ریس، سازمان دهنده این تظاهرات می گوید: «ایالات متحده در حال گفت و گوهای دوجانبه زیادی در آسیا است. تظاهر می کند که این گفت و گوها غیرجانبدارانه است ولی در واقع می خواهد طرف چین را گرفته و سلطه خود را در منطقه ایجاد کند.»

این اعتراض با راهپیمایی به سوی سفارت ایالات متحده آمریکا در مانیل همراه بود. قرار است که نماینده آنان به زودی با رودریگو دوترته، رئیس جمهوری جدید این کشور دیدار کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پکن: ناو جنگی آمریکا بطور غیرقانونی وارد آب‌های ما در دریای چین جنوبی شده است

افزایش تنش‌های دریایی بین چین و فیلیپین؛ کشتی‌های دو کشور در منطقه مورد مناقشه با هم برخورد کردند

فیلیپین ۴ پایگاه جدید نظامی در اختیار ایالات متحده آمریکا قرار می‌دهد