هیلاری کلینتون و رویای نخستین رئیس جمهوری زن آمریکا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
هیلاری کلینتون و رویای نخستین رئیس جمهوری زن آمریکا

گزارش تفصیلی

گردهمایی حزب دموکرات در فیلادلفیا به دنبال هم رای ساختن تمامی هوادران این حزب و اعتلای چهره هیلاری کلینتون برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر است. بر اساس نظرسنجی ها ۵۵ درصد آمریکایی ها دید منفی نسبت به خانم کلینتون دارند. بیل کلینتون در دومین روز گردهمایی حزب تلاش کرد چهره ای همدلانه از همسرش ارائه کند.

وی گفت: «در بهار ۱۹۷۱ با دختری آشنا شدم. از آن زمان در کنار یکدیگر راه رفتیم، خندیدیم و گفتگو کردیم. او به طور ویژه فردی مناسب برای بهره بردن از فرصتها و کاهش خطرهای پیش روی ماست. به نظرم او بهترین فردی است که قدرت تغییر آفرینی را دارد.»

میشل اوباما نیز در نخستین روز گردهمایی حزب از خانم کلینتون حمایت کرد و نامزدی وی را تغییری بزرگ برای آمریکا شمرد: «هر بامداد در خانه ای چشم می گشایم که بردگان آن را ساختند. به دختران سیاهپوست زیبا و باهوش خود می نگرم که در کاخ سفید با سگهایشان بازی می کنند. به لطف هیلاری کلینتون، اکنون دخترانم و همه پسران و دخترانمان می دانند یک زن می تواند رئیس جمهور آمریکا شود.»

گرچه هیلاری کلینتون در عرصه سیاسی بسیار تند و قاطع به نظر می رسد، وی در همنشینی با گروههای اجتماعی چهره متفاوتی از خود ارائه می دهد.

لوسیا مکبت، مادر جوردن دیویس – نوجوانی که در سال ۲۰۱۲ به ضرب گلوله کشته شد – نیز در مراسم دومین روز گردهمایی حضور داشت.

وی در سخنانی پر احساس گفت: «هیلاری کلینتون از اینکه بگوید جان سیاهها ارزشمند است ترسی ندارد. اینکه سر یک میز با مادران داغدیده بنشیند و با آنها همدردی کند واهمه ای ندارد. هیچ دیواری دور قلبش نمی کشد. به مشکلاتمان گوش می کند و ما را بخشی از راه حل در نظر می گیرد.»

مریل استریپ، بازیگر سرشناس و برنده جایزه اسکار نیز با شور فراوان از نامزدی کلینتون ابراز خرسندی کرد: «برای باری دیگر در نوامبر امسال تاریخ آفرینی خواهید کرد. زیرا هیلاری کلینتون نخستین رییس جمهور زن آمریکا خواهد بود.»

هیلاری کلینتون قرار است روز پنجشنبه رسما نامزدی حزب دموکرات را بپذیرد.