Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حمله های خشونت آمیز در آلمان و بحران پناهجویان

حمله های خشونت آمیز در آلمان و بحران پناهجویان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در پی حمله های خشونت بار روزهای گذشته در آلمان، شوک، اندوه و ترس بر سر مردمان این کشور سایه افکنده است.

آگهی

در پی حمله های خشونت بار روزهای گذشته در آلمان، شوک، اندوه و ترس بر سر مردمان این کشور سایه افکنده است. مرگبار ترین حادثه جمعه بیست و دوم ژوییه در مونیخ، مرکز ایالت بایرن روی داد. در این حمله ۹ نفر جان باختند و حمله کننده آلمانی-ایرانی خودکشی کرد.

توماس دیمیزیر، وزیر کشور آلمان یک روز پس از این حمله از مردم خواست از هرگونه پیش داوری خودداری کنند. وی در اینباره گفت: «متوجه هستم که بسیاری از مردم بخاطر حمله های نیس، وورتسبورگ و اکنون مونیخ ناراحت هستند. این حمله ها در فاصله زمانی نزدیک به یکدیگر روی دادند. من نیز آشفته ام. ولی باید تحقیق کنیم، پیش زمینه، شرایط و انگیزه های هر کدام از حمله ها باید جداگانه بررسی شود.»

ظرف یک هفته چهار حمله در چهار شهر جنوبی آلمان روی داد. انگیزه همه این حمله ها به طور مشخص تروریستی اعلام نشده است. با اینحال همگی، بجز حمله شهر مونیخ، توسط افراد پناهجو صورت گرفته است.

خشونتهای صورت گرفته در هفته گذشته سیاستهای دولت آلمان را درباره پناهجویان با مشکل روبرو خواهد ساخت. پاییز سال گذشته، این کشور درهای خود را بروی پناهجویان افغان، سوری و عراقی گشود. ایالت بایرن که شاهد سه حمله خشونت بار روزهای گذشته بود دروازه ورود پناهجویان به آلمان بشمار می رود.

حزب اتحاد سوسیال مسیحی بایرن خواهان محدود کردن شمار پناهجویانی است که وارد آلمان می شوند.

هورشت زیهوفر رهبر این حزب و وزیر ایالتی بایرن در آغاز سال میلادی گفته بود: «برای کاهش حجم ورود پناهجویان از طریق سیاسی و قانونی اقدام خواهیم کرد و به اشتباهات فاحش برلین پایان خواهیم داد. نپذیرفتن پیشنهاد ایالت بایرن مبنی بر حفاظت از مرزها توسط پلیس ایالتی اشتباه بزرگی است.»

این درحالیست که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از سیاستهای دولتش درباره پناهجویان دفاع کرده و مخالفان پذیرش پناهجویان را مورد انتقاد قرار داده بود.

وی در سخنانی در پایان سال میلادی گذشته گفته بود: «مهم است که از کسانی که با بی اعتنایی و نفرت به دنبال آلمانی تنها برای خود هستند و دیگران را از آن می رانند پیروی نکنیم.»

بیم آن می رود که جنبش افراطی پگیدا و حزب موسوم به “آلترناتیو برای آلمان” از حمله های اخیر به عنوان ابزاری تبلیغاتی برای انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۷ سود ببرند.

نیل اورلی، گزارشگر یورونیوز نظر سایمون میبون، کارشناس مسائل سیاسی خاورمیانه را درباره خطر تروریسم در کشورهای اروپایی از جمله آلمان جویا شده است.

یورونیوز: با در نظر گرفتن حمله جمعه گذشته، متوجه می شویم که ماهیت این اقدامات متفاوت است. با این وجود، گروه های مثل پگیدا، مهاجران را خطری برای ثبات و امنیت می دانند. آیا این حملات دیدگاه آنها را تقویت می کند؟

سایمون میبون: واقعا این سئوال مهمی است که باید روی آن فکر کنیم.
اتفاقات چند ماه گذشته موجب افزایش گستره تنش ها میان گروه های مختلف در آلمان و به شکل گسترده تر در تمامی اروپا شده است. موج ورود افراد از خاورمیانه، از کشورهایی مثل سوریه، عراق و لیبی برای کشورهای اروپایی مشکل ساز شده و به هویت ملی، اقتصاد و امنیت این کشورها ضربه زده است.

برخی شرایط امروز را پیش بینی کرده بودند. گروهی مثل پگیدا، ضمن مخالفت با برخی از گروه های مهاجر، بر هویت ملی تاکید خواهند کرد. معمولا هم این اتفاق با خشونت همراه است و به یک حمله ختم می شود.

پناهجویان از مناطق جنگی می آیند و از اعدام، سرکوب و تبعیض سازمان یافته فرار کردند. آنها در یک وضعیت نامشخص قرار دارند، وضعیتی که پرورش دهنده خشونت و هرج و مرج است. اگر می خواهیم در آینده شاهد این نوع حملات نباشیم باید کاری کنیم که آنها احساس کنند در خانه خود هستند و کسی با هویتشان مشکی ندارد.

یورونیوز: روشن است که در حال حاضر گروهای مثل داعش و القاعده اروپا را هدف گرفتند. فرانسه هم هدف حملاتشان بود. اما چرا حالا آلمان را مورد حمله قرار می دهند؟

سایمون میبون: درباره فرانسه حق با شماست. بخشی از آن هم بخاطر این است که مسلمانان زیادی در این کشور زندگی می کنند و همچنین فرانسه حملات زیادی بر علیه داعش انجام داده است. اما در آلمان قضیه فرق دارد. می خواهند مردم را بترسانند و دو گانه دارالحرب و دارالاسلام را ایجاد کنند. در واقع ایده اسلام در مقابل بقیه جهان. هم اکنون تا جایی که امکان دارد می خواهند حملاتی را انجام دهند. آلمان یا فرانسه هم فرقی برای شان ندارد. اگر شرایط بهتری برای مهاجران فراهم و فضای امنی برایشان ایجاد و از آنها بیشتر محافظت کنیم، به احتمال زیاد می توان از حملاتی که قرار است اتفاق بیفتد جلوگیری کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستگاه «لجستیک پیچیده» با سوخت یونجه؛ چرا قاطرها در ارتش آلمان همچنان به انجام ماموریت مشغولند؟

آغاز اجرای مرحله دیگری از قانون آزادسازی؛ عرضه ماری‌جوانا در «باشگاه‌های شاهدانه» آلمان مجاز می‌شود

«بوبی» فیل ذخیره‌گاه تورینگن نتیجه مسابقه آلمان و سوئیس را پیش‌بینی کرد