Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترکیه: صدور حکم بازداشت برای ۴۲ روزنامه نگار و اخراج ۲۰۰ پرسنل هواپیمایی

ترکیه: صدور حکم بازداشت برای ۴۲ روزنامه نگار و اخراج ۲۰۰ پرسنل هواپیمایی
Copyright 
نگارش از Pooneh Irani
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ده روز پس از کودتای نافرجام در ترکیه، پاکسازی در همه سطوح این کشور همچنان ادامه دارد.

آگهی

ده روز پس از کودتای نافرجام در ترکیه، پاکسازی در همه سطوح این کشور همچنان ادامه دارد.

با ادامه دستگیری سربازانی که گفته می شود در کودتا دست داشته اند، روز دوشنبه حکم بازداشت بیش از ۴۰ روزنامه نگار نیز صادر شده و بیش از ۲۰۰ نفر از کارکنان خطوط هواپیمایی ترکیه نیز اخراج شدند.

همزمان سازمان عفو بین الملل در گزارشی با اشاره به وجود مدارکی مبنی بر شکنجه و تجاوز به بازداشت شدگان، ابراز نگرانی کرده و خواستار دسترسی نمایندگان این سازمان به تمام بازداشتگاه ها در این کشور شده است.

اندرو گاردنر، محقق سازمان عفو بین الملل در ترکیه می گوید: «به ما درباره بدرفتاری های مختلف شامل آزار کلامی، تهدید، رها کردن بازداشت شدگان بدون غذا و آب برای چند روز، نگه داشتن زندانیان تحت فشار مانند قراردادن آنها روی دوزانو برای مدتی طولانی، دستبند زدن از پشت و آزارهای جسمی مانند کتک و شکنجه و حتی در مواردی تجاوز در بازداشتگاه ها گزارش شده است.»

#Turkey: Evidence of torture including rape & other abuse of detainees. https://t.co/aelZgAwQbepic.twitter.com/Rr40pF84wB

— AmnestyInternational (@amnesty) July 25, 2016

در بیانیه منتشر شده از سوی سازمان عفو بین الملل همچنین آمده است که بازداشت شدگان اجازه ارتباط با بیرون و داشتن وکیل را نیز ندارند و جلسات تفهیم اتهام آنها به صورت دسته جمعی برگزار می شود.

از زمان کودتای نافرجام ترکیه در ۲۵ تیرماه تا کنون، بیش از ۱۳هزار نفر شامل نیروی نظامی، پلیس، قاضی، روزنامه نگار، معلم و استاد دانشگاه بازداشت و بیش از ۶۰هزار نفر از کار برکنار شده اند.

این افراد از سوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به همراهی با فتح الله گولن، رقیب سیاسی آقای اردوغان و رهبر جنبش «خدمت» متهم شده اند که به گفته او در این کودتا دست داشته است. آقای گولن اما این اتهام را رد می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیچیدگی‌های داخلی و منطقه‌ای عادی‌سازی روابط ترکیه و سوریه

بازی دوطرفه ترکیه در جنگ روسیه و اوکراین؛ پوتین برنمی‌تابد، اوربان می‌گوید اردوغان میانجی موفقی است

چرا تصمیم اردوغان برای دیدار با بشار اسد سوری‌های ساکن ترکیه را به شدت نگران کرده است؟