چالش های المپیک ۲۰۱۶ ریو

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
چالش های المپیک ۲۰۱۶ ریو

گزارش تفصیلی

گرچه ورزشکاران روسی با امید راهی بازیهای المپیک ریو شده اند، ولی این پایان کار نیست. از این پس فدراسیون های بین المللی مربوط به هر رشته مسئولیت تصمیم گیری درباره صلاحیت شرکت کردن ورزشکاران روسی را بر عهده خواهند داشت.

مربی ژیمناستیک کاران روسی می گوید: «بازیهای المپیک را بدون روسیه نمی توانم تصور کنم.»

برخی از ناظران و نهادهای ورزشی از جمله سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ، از عدم پذیرش مسئولیت کمیته بین المللی المپیک ابراز ناخرسندی کرده اند. سوزان لی، وزیر ورزش استرالیا نیز تصمیم کمیته بین المللی المپیک را غیر قابل فهم می داند و حیثیت بازیهای المپیک را در خطر می بیند.

وی در اینباره می گوید: «هر عملی که اصول سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ را نادیده گیرد می تواند به اعتبار المپیک آسیب زند و همگان را نسبت به کلیت بازیها بدگمان کند.»

در همین حال استرالیا به دلیل برخی کمبودها از جمله مسائل بهداشتی، برق و گاز از اسکان ورزشکاران خود در دهکده المپیک خودداری کرده است. کشورهای دیگر تلاش کرده اند این مشکلات را از طریق دیپلماتیک حل کنند.

کیتی شیلر، رییس هیات ورزشکاران استرالیایی می گوید: «این پنجمین بار است که تیم را در بازیهای المپیک همراهی می کنم. هرگز چنین چیزی را ندیده ام. با توجه به زمان نزدیک بازیها، دهکده هنوز آماده نیست.»

موضوع امنیت ورزشکاران و تماشاگران یکی دیگر از چالشهای پیش روی برگزار کنندگان بازیهای المپیک ریو است. در یک سال گذشته، شهر ریودوژانیرو از لحاظ جرم و جنایت رکورددار بوده است. شهر در حالت آماده باش کامل است و ۸۵ هزار نفر از نیروهای امنیتی در شهر حضور دارند.

پیش تر شهرداری ریودوژانیرو خانه های نو و سیستم حمل و نقل به روز شده را وعده داده بود. با اینحال هنوز بخشی از خطوط متروی شهر آماده بهره برداری نهایی نیست. بخشی از افکار عمومی نیز به کیفیت ساخت و سازها بدبین است.

ساکنان ریودوژانیرو هفت سال پیش از خوشحالی پایکوبی می کردند. برزیل از پذیرا شدن بازیهای المپیک ۲۰۱۶ در پوست خود نمی گنجید. گویی رویایشان ممکن شده بود.

بازیهای المپیک تا کمتر از دو هفته دیگر در حالی آغاز خواهد شد که برزیل با بحران سیاسی دست به گریبان است. در همین حال جدی ترین بحران اقتصادی از یک قرن پیش تاکنون بر این کشور سایه افکنده است. در وضعیت کنونی نیمی از مردم برزیل از برگزاری بازیهای المپیک در کشورشان ناخشنودند.