دولت ترکیه گارد ریاست جمهوری را منحل می کند

دولت ترکیه گارد ریاست جمهوری را منحل می کند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گارد ریاست جمهوری ترکیه منحل می شود.

آگهی

گارد ریاست جمهوری ترکیه منحل می شود. بن علی ییلدریم، نخست وزیر ترکیه روز شنبه از تصمیم دولت مبنی بر انحلال گارد ریاست جمهوری خبر داد و گفت که به آن «نیازی» نیست. پیشتر۲۸۳ تن از اعضای گارد ریاست جمهوری به اتهام ارتباط با کودتای نافرجام هشت روز پیش بازداشت شدند.

در پی این کودتا، موج گسترده ای از بازداشت ها در سطوح مختلف بویژه در نهادهای نظامی و قضایی آغاز شد و بیش از ۱۳ هزار نفر بازداشت شدند. دولت اردوغان در ادامه پاکسازی گسترده در نهادهای نظامی، قضایی، اداری، آموزشی و رسانه ها، دهها هزار نفر را به ظن ارتباط با فتح الله گولن از کار برکنار و یا تعلیق کرد. پارلمان نیز با تصویب طرح وضعیت اضطراری سه ماهه در کشور راه را برای برخورد با مخالفان و مظنونین مرتبط با فتح الله گولن، شخصیت مذهبی و مخالف اصلی اردوغان هموار کرد.

در همین ارتباط، محمد سعید گولن برادر زاده فتح الله گولن در ارزروم بازداشت شد. نیروهای امنیتی هالیس هانچی، از دستیاران ارشد گولن را نیز در طرابوزان بازداشت کرده اند. از این فرد به عنوان «دست راست» گولن نام برده می شود.

از سوی دیگر هواداران اردوغان روز شنبه با تجمع در دو نقطه از استانبول حمایت خود را از وی اعلام کردند. امروز یکشنبه نیز قرار است هواداران حزب حاکم و هواداران حزب مخالف، حزب جمهوری خواه ترکیه در میدان تقسیم استانبول تجمعی در دفاع از دموکراسی برگزار کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان دستور تعطیلی بیش از ۲۳۰۰ نهاد مدنی را صادر کرد

رئیس جمهوری ترکیه: وضعیت اضطراری در کشور ممکن است تمدید شود

علی‌اف در دیدار با اردوغان: جنگ به حل و فصل مشکل تاریخی قره‌باغ کمک کرد