Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اردوغان دستور تعطیلی بیش از ۲۳۰۰ نهاد مدنی را صادر کرد

اردوغان دستور تعطیلی بیش از ۲۳۰۰ نهاد مدنی را صادر کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کودتای نافرجام در ترکیه همچنان از میان نهادهای مدنی در این کشور قربانی می گیرد.

آگهی

کودتای نافرجام در ترکیه همچنان از میان نهادهای مدنی در این کشور قربانی می گیرد. به گزارش خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه (۲۳ ژوئیه برابر با دوم مرداد)، طی حکمی دستور تعطیلی ۲۳۴۱ نهاد مدنی (۱۰۴۳ مدرسه خصوصی، ۱۲۲۹ بنیاد و نهاد خیریه، ۱۹ اتحادیه صنفی، ۱۵ دانشگاه و ۳۵ مؤسسه پزشکی) را صادر کرد.

تمامی این نهادها به ارتباط با فتح الله گولن، شخصیت مذهبی و مخالف اصلی اردوغان که در تبعیدی خودخواسته در آمریکاست، متهم هستند.

رئیس جمهوری ترکیه که در پی کودتای هفته گذشته حلقه را بیش از پیش بر مخالفان تنگتر کرده، با اعلام وضعیت اضطراری سه ماهه در کشور بر آن است تا راحت تر دستگاه قضایی و نظامی را از به گفته خودش «ویروسها» پاکسازی کند و «خون تازه ای» در آن به جریان بیندازد.

همزمان به دستور اردوغان، از این پس نیروهای امنیتی می توانند افراد مظنون را بدون تفهیم اتهام به جای چهار روز، ۳۰ روز در بازداشت نگه دارند.

پس از کودتای نافرجام در ترکیه که دست کم ۲۹۰ کشته و یک هزار زخمی برجای گذاشت، دولت اردوغان موج گسترده ای از پاکسازی ها در نهادهای نظامی، قضایی، اداری، آموزشی و رسانه ها را آغاز کرد تا هرآنکه مظنون به ارتباط با فتح الله گولن است را به حاشیه براند. در همین ارتباط برادر زاده فتح الله گولن هم تحت بازجویی قرار گرفت.

اما از سوی دیگر دولت ترکیه ۱۲۰۰ تن از هزاران نظامی بازداشت شده طی روزهای گذشته را آزاد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان خطاب به رهبران غربی: کودتا را با جمله های دو پهلو محکوم نکنید

اردوغان: انتخابات آمریکا می‌تواند به رونق بیشتر بخش تسلیحات ترکیه کمک کند

پیچیدگی‌های داخلی و منطقه‌ای عادی‌سازی روابط ترکیه و سوریه