ترکیه خواهان استرداد هر چه سریعتر گولن از آمریکا شد

ترکیه خواهان استرداد هر چه سریعتر گولن از آمریکا شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

وزیر خارجه ترکیه از ایالات متحده آمریکا خواست تا نسبت به استرداد هر چه سریعتر فتح الله گولن اقدام کند.

آگهی

وزیر خارجه ترکیه از ایالات متحده آمریکا خواست تا نسبت به استرداد هر چه سریعتر فتح الله گولن اقدام کند.

مولود چاوش اوغلو طی سخنانی گفت: «خواسته ما از آمریکا کاملا واضح است. این کشور نباید فتح الله گولن را که در پشت کودتای ترکیه بوده، نگه دارد. ما تمامی اسناد لازم را برای آنها فرستاده ایم و می خواهیم شاهد نتایج این همکاری باشیم.»

آقای گولن، روحانی اهل ترکیه است که به تبعید خود خواسته در آمریکا زندگی می کند و از مخالفان اردوغان است. رئیس جمهوری ترکیه بعد از کودتای نافرجام اخیر در این کشور، او را به دست داشتن در کودتا متهم کرد و از ایالات متحده خواست که آقای گولن را مسترد کند.

همزمان نخست وزیر ترکیه نیز روز سه شنبه ضمن بازدید از یک ایستگاه پلیس در شهر آنکارا احتمال وقوع یک کودتای دیگر علیه دولت ترکیه را ممکن دانست اما در عین حال به مردم این کشور اطمینان داد که شرایط کاملا تحت کنترل است. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، از برقراری وضعیت فوق العاده در این کشور به مدت سه ماه خبر داده است. معاون نخست وزیر ترکیه نیز اعلام کرده است که در مدت زمان برقراری وضعیت فوق العاده، این کشور التزام به کنوانسیون حقوق بشر را به حالت تعلیق در می آورد.

از زمان کودتای نافرجام در ترکیه اردوغان پاکسازی در ارتش و مراکز دولتی در این کشور را در جهت سرکوب مخالفانش آغاز کرده است. بر اساس گزارش ها، تاکنون بیش از ۵۰ هزار نفر در ارتش، دادگستری، دانشگاه ها و دیگر ادارات دولتی دستگیر، اخراج، یا معلق شده اند. همجنین دولت سفر اساتید دانشگاهی را به خارج از این کشور به طور موقتی ممنوع کرده است.
مقام های دولتی هدف از این اقدام را جلوگیری از فرار چهره هایی عنوان کرده که اتهام مشارکت در کودتا را دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیل در آنتالیای ترکیه دستکم یک قربانی گرفت

آلمان ۲۷ نفر را به اتهام توطئه برای کودتا علیه دولت محاکمه می‌کند

انتخابات ریاست جمهوری مصر در سایه ۱۰ سال حکومت با مشت آهنین؛ سیسی به دنبال حفظ قدرت تا سال ۲۰۳۰ است