تصویر انفجار خودروی روزنامه نگار بلاروسی منتشر شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Ali Kheradpir  با استفاده از  Reuters, AFP
تصویر انفجار خودروی روزنامه نگار بلاروسی منتشر شد

تصاویر دوربین مدار بسته که لحظه انفجار خودروی بمب گذاری شده یک روزنامه نگار بلاروسی را در کی یف نشان می دهد منتشر شد.

به نظرم [قتل روزنامه نگار بلاروسی] تنها با یک هدف صورت گرفته؛ بی ثبات کردن وضعیت کشور

پترو پروشنکو رئیس جمهوری اوکراین

راول شرمت که روزنامه نگاری شناخته شده بود بامداد چهارشنبه در مرکز پاتیخت اوکراین جان باخت.

وی در سال ۲۰۰۲میلادی به دلیل گزارش درباره نقض حقوق بشر در بلاروس و مفقود شدن خبرنگاران و سیاستمداران مخالف دولت این کشور، برنده جایزه روزنامه نگاری سازمان امنیت و همکاری اروپا شده بود. این روزنامه نگار در سال ۱۹۹۸نیز جایزه بین المللی آزادی مطبوعات را از کمیته حفاظت از روزنامه نگاران دریافت کرده بود.

راول شرمت پیش تر در گفت و گویی رادیویی در اوکراین گفته بود: «من اینجا مورد سوءظن دایمی هستم. برخی فکر می کنند من مامور دستگاه امنیتی روسیه هستم. برخی فکر می کنند من روس یا شخص دیگری هستم. بنابراین نمی دانم فردا چه اتفاقی خواهد افتاد. هربار که به مسکو می روم انگار که در یک میدان مین هستم. هر بار در انتظار نوعی تحریک یا مشکل هستم.»

پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین در واکنش به سوءقصد به جان این روزنامه نگار گفت: «به نظرم می آید که این اقدام تنها با یک هدف صورت گرفته است؛ بی ثبات کردن وضعیت کشور. احتمال پیش رو بودن وقایعی بیش تر وجود دارد.»

رئیس جمهوری اوکراین از کارشناسان اف بی آی خواسته است تا به تحقیق درباره این رویداد کمک کنند. وزارت امورخارجه آمریکا نیز از خبر قتل این روزنامه نگار ابراز شگفتی کرده است. پیش تر یک مقام ارشد وزارت کشور اوکراین گفته بود که «نمی توان نقش احتمالی روسیه را در این جنایت نادیده گرفت.»

بر اساس گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز درباره شاخص آزادی جهانی رسانه ها در سال ۲۰۱۶ میلادی، اوکراین در میان ۱۸۰ کشور در جایگاه ۱۰۷ قرار دارد.