Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

عادل جبیر:۳۵ سال تجاوز ایران به پادشاهی سعودی و متحدانش کافی است

عادل جبیر:۳۵ سال تجاوز ایران به پادشاهی سعودی و متحدانش کافی است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جنگ خانمان سوز در سوریه ادامه دارد، ترکیه دچار بی ثباتی است، یمن در جنگ به سر می برد.

جنگ خانمان سوز در سوریه ادامه دارد، ترکیه دچار بی ثباتی است، یمن در جنگ به سر می برد. خاورمیانه بار دیگر دچار آشفتگی است. یورونیوز در برنامه گفتگوی جهانی، با عادل جبیر وزیر خارجه عربستان سعودی درباره مسائل منطقه، مصاحبه کرده است.

یورونیوز: جهان برای دهه ها به سیاست خارجی محافظه کارانه عربستان عادت کرده بود. اکنون با دخالت نظامی در یمن، موضعگیری آشکار در برابر ایران و سوریه، نبرد با داعش، القاعده و همچنین نیروهای بشار اسد، شاهد رویکرد بی محابای عربستان هستیم. آیا این چهره تازه عربستان است و جهان باید به آن عادت کند؟

عادل جبیر: «ما شاهد یک خلا بودیم. این خلا باید پر می شد. شاهد فقدان رهبری بودیم. باید رهبری در منطقه وجود می داشت. با متحدانمان همکاری کردیم و برای حفاظت از منافعمان وارد این خلا شدیم. نیروهای شبه نظامی رادیکال که متحدان ایران و حزب الله بشمار می روند تلاش کردند کنترل یمن، پایگاه های موشک بالستیک و نیروی هوایی را در دست گیرند. این تهدیدی مستقیم برای پادشاهی عربستان سعودی و کشورهای منطقه بشمار می آمد. کسی باید کاری می کرد. ما وارد عمل شدیم. در خصوص ایران نیز گفتیم که کافی است. ۳۵ سال تجاوز از سوی این کشور به پادشاهی عربستان سعودی و متحدانش کافی است. ما چنین چیزی را تحمل نخواهیم کرد. درباره سوریه، هدفمان حمایت از اپوزیسیون میانه رو و اعمال تغییر در نظام حاکم در آنجاست.»

زندگینامه عادل جبیر

  • عادل جبیر از آوریل سال ۲۰۱۵ وزیر خارجه عربستان سعودی است.
  • او دومین وزیر خارجه عربستان است که از خاندان پادشاهی نیست.
  • وی که در چندین کشور مختلف تحصیل کرده است به زبانهای عربی، انگلیسی و آلمانی مسلط است.
  • در سال ۲۰۱۱ از یک سوء قصد جان سالم بدر برد، گفته می شود این سوء قصد از سوی سپاه قدس ایران ترتیب داده شده بود.

یورونیوز: هنگامیکه از خلا سخن می گویید، آیا اشاره تان به ضعف حضور آمریکا در منطقه است؟

عادل جبیر: «الزاما نه. شاهد بودیم که حوثی ها آرام آرام در هفت، هشت، نه سال گذشته در حال قدرت گرفتن بودند. هیچکس اراده رویارویی با آنها را نداشت. این وظیفه ما بود. در سالهای گذشته شاهد قتل عام مردم بی گناه در سوریه بودیم. کسی کاری انجام نمی داد. بنابراین ما باید کاری می کردیم.»

یورونیوز: تلاش برای کودتا در ترکیه باعث بی ثباتی بیشتر در منطقه شد. نقش ترکیه را پس از کودتا در زمینه سیاست خارجی چگونه ارزیابی می کنید؟

عادل جبیر: «گمان نمی کنم حادثه تاسف بار کودتا در ترکیه – که با شکست مواجه شد – تاثیر دراز مدتی در ثبات و وضعیت این کشور داشته باشد.»

یورونیوز: کشورهای غربی نگران هستند که ترکیه در مسیر اقتدارگرایی گام بردارد. جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز به طور ضمنی گفته عضویت ترکیه در ناتو با خطر روبروست. آیا فکر نمی کنید این وقایع به معنای تضعیف نبرد با داعش باشد؟

عادل جبیر: «گمان نمی کنم. ترکیه دموکراتیک است. خواست مردم ترکیه به کرسی خواهد نشست. باید به ترکیه فرصت داد تا برای تامین امنیتش گامهای لازم را بردارد. هنگامیکه هزاران نفر در گوانتانامو در کوبا زندانی شدند، هیچکس آمریکا را مورد بازخواست قرار نداد. هیچکس.»

یورونیوز: چندین بار گفته اید که اطمینان دارید بشار اسد از قدرت کنار خواهد رفت. با توجه به ضعف برخی بازیگران منطقه ای و همچنین وضعیت خود سوریه چگونه هنوز به چنین چیزی اعتقاد دارید؟ حلب در آستانه سقوط بدست نیروهای ارتش سوریه است.

عادل جبیر: «در پایان، سوریه ای نو بدون بشار اسد خواهد بود. نیاز به زمان هست. این می تواند با یک رویکرد سیاسی رخ دهد. در چنین حالتی انتقال قدرت سریعتر و با خشونت کمتری روی می دهد. روش دیگر راه حل نظامی است که طولانی تر، پر تلفات تر و با خسارتها و هزینه های بیشتری خواهد بود.»

یورونیوز: گویی راه حل سیاسی به بن بست رسیده است. بنابراین راه حل نظامی باقی می ماند. کدام روش به نظر شما واقعگرایانه تر است؟

عادل جبیر: «از اپوزیسیون میانه روی سوریه حمایت نظامی می کنیم با این فرض که راه حل سیاسی وجود ندارد. روش سیاسی را نیز در پیش می گیریم، گویی راه حل نظامی کارساز نیست.»

یورونیوز: تا چه اندازه آمادگی حمایت نظامی دارید؟

عادل جبیر: «گروهی از کشورها از اپوزیسیون میانه روی سوریه حمایت نظامی می کنند. در خصوص اینکه چه گروههایی در سوریه و چه هنگام کمک دریافت کنند به توافق رسیده ایم. همچنین ضرورت دارد که آنها را به سلاحهای قوی تری مجهز کنیم. اینگونه آنها می توانند بر بشار اسد پیروز شوند.»

یورونیوز: آیا عربستان سعودی به سوریه نیرو می فرستد؟

عادل جبیر: «در چارچوب ائتلاف بین المللی برای مبارزه با داعش، آمادگی اعزام نیروهای ویژه را به سوریه داریم.»

یورونیوز: هنگامیکه از گروه موسوم به دولت اسلامی سخن می گویید، بیشتر از واژه عربی داعش استفاده می کنید. به گمانم بی دلیل نیست. داعش برای شما چیست؟ آیا اسلامی است؟ آیا یک دولت است؟

عادل جبیر: «هیچکدام. مجموعه ای از تبه کاران، افراد دچار اختلال شخصیت و فاسد هستند. این هیچ ربطی به اسلام ندارد. رابطه این گروه با اسلام مانند رابطه کو کلاکس کلانها در آمریکا با مسیحیت است. بی ربط هستند. هر مذهبی متعصبان و افراد افراطی خود را دارد. ولی آنها راوی مذهب نیستند. اینکه گمان کنیم داعش گروهی از مسلمانان هستند عصبانی کننده است.»

یورونیوز: گروهی از افراد دچار اختلال شخصیت. چگونه آنها می توانند نه الزاما یک دولت ولی یک منطقه جغرافیایی را برای چنین زمان طولانی در دست گیرند و باعث چنین مشکل بزرگ نظامی شوند؟

عادل جبیر: «نمونه های زیادی از افراد دچار اختلال شخصیت در تاریخ وجود دارد که کارهای غیر قابل باوری انجام داده اند. هیتلر یکی از این افراد بود.»

یورونیوز: توافقی هسته ای با ایران امضاء شده است. عربستان به چنین توافقی بدبین بود. پس از گذشت یک سال، وضعیت را چگونه می بینید؟

عادل جبیر: «ما گفتیم از هر توافقی که مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای شود، که برخوردار از مکانیسم قوی بازرسی دقیق و سرزده باشد و در صورت نقض توافق اجازه بازگرداندن تحریمها را بدهد استقبال می کنیم. آنچه که مایه نگرانی ما بود و هست دسترسی ایران به منابع مالی است. آنچه که شاهدش هستیم ادامه فعالیتهای خصمانه ایران در حمایت از حزب الله در لبنان، سوریه، عراق و تلاش برای فرستادن اسلحه برای حوثی ها در یمن است. به گمانم برای داوری کردن باید دید آیا تغییری در رفتار ایران وجود دارد یا نه. ولی ما شاهد چیز خاصی نیستیم.»

یورونیوز: اگر شما گمان کنید که ایران به مفاد توافق پایبند نیست، آیا عربستان دستیابی به سلاح هسته ای را مد نظر قرار خواهد داد؟

عادل جبیر: «عربستان برای پاسداری از مردم و کشورش به هر کاری دست می زند. اینکه چگونه و به چه روشی آنرا انجام می دهیم چیزی نیست که در موردش اطلاعیه صادر کنیم. مسلما، اینکار در تلویزیون اعلام نخواهد شد.»

یورونیوز: پس از توافق هسته ای، روابط عربستان سعودی با اسرائیل چگونه خواهد بود؟

عادل جبیر: «ما ارتباطی با اسرائیل نداریم.»

یورونیوز: هیچ ارتباط یا ارتباط پشت پرده ای؟

عادل جبیر: «نه.»

یورونیوز: گاه عربستان سعودی به عنوان یک مسئول در تروریسم اسلامی متهم می شود. دلیلها اینگونه است: عربستان از مسجدها در سراسر جهان حمایت مالی می کند، امامان جماعت مساجد را آموزش می دهد، این امامان نسخه ای از اسلام بسیار محافظه کارانه ارائه می دهند و به صورت ناخواسته زمینه مناسب را برای رشد تروریسم فراهم می آورند. پاسخ شما چیست؟

عادل جبیر: «چرا باید از ایدئولوژی که هدفش کشتن ماست حمایت کنیم؟ ما در خط مقدم مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در منطقه و در جهان قرار داریم. اینکه کسی بگوید سعودیها از افراط گرایان حمایت مالی می کنند و یا از ایدئولوژی آنها پشتیبانی می کنند حرف نادرستی است. پشت چنین برداشتی این تصور نهفته است که ما به دنبال آدم، پول و القای طرز فکر هستیم. ما افراط گرایی را تحمل نمی کنیم. اگر شما در گوشه ای از کشورتان مشکل دارید، مرکز اسلامی آنجا را تعطیل کنید. دیگران را سرزنش نکنید. اگر افراط گرایی در کشور شما روی می دهد، مشکل شماست.»

یورونیوز: آقای وزیر ممنون بخاطر این گفتگو.

عادل جبیر: «ممنون از شما.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان دختر شایسته جهان ادعای شرکت نماینده عربستان در رقابت‌های امسال را تکذیب کرد

عربستان سعودی برای اولین بار در مسابقه دختر شایسته جهان شرکت می‌کند

بلینکن بار دیگر در خاورمیانه؛ وزیر خارجه آمریکا برای آتش‌بس در غزه رایزنی می‌کند