تایید حکم ممنوعیت حضور ورزشکاران رشته دو و میدانی روسیه در المپیک ریو

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تایید حکم ممنوعیت حضور ورزشکاران رشته دو و میدانی روسیه در المپیک ریو

دادگاه داوری ورزشی مستقر در شهر لوزان سوئیس، درخواست تجدید نظر در حکم ممنوعیت شرکت ورزشکاران رشته دو و میدانی روسیه در بازیهای المپیک ریو را رد کرد.

به این ترتیب ۶۸ ورزشکار روس در رشته های مختلف دو، پرش، پرتاب و رشته های ترکیبی به علت آنچه دوپینگ دولتی و سیستماتیک در روسیه خوانده شده، از حضور در بازیهای المپیک تابستانی ریو که طی روزهای از ۵ تا ۲۱ اوت ۲۰۱۶ میلادی (۱۵ تا ۳۱ مرداد) برگزار می شوند محروم شدند.

درخواست تجدید نظر توسط کمیته ملی المپیک روسیه و ورزشکاران مطرح شده بود و اکنون تصمیم با کمیته بین المللی المپیک است که با توجه به این رای، درباره حضور یا عدم حضور تمام ورزشکاران روس در تمام رشته های ورزشی المپیک ریو تصمیم گیری کند.

ماتیو ریب، دبیر کل دادگاه داوری ورزشی روز پنجشنبه گفت: «از آنجا که کمیته بین المللی المپیک بخشی از این دادگاه نیست، دادگاه داوری ورزشی این صلاحیت را ندارد که تعیین کند آیا کمیته بین المللی المپیک حق پذیرش ورزشکاران انتخاب شده توسط کمیته المپیک روسیه در رشته ورزش دو و میدانی برای شرکت در رقابتهای المپیک ریو را دارد یا خیر.»

روسیه در واکنش به رای این دادگاه، عمیقا ابراز تاسف کرده است.

این اخبار در حالی منتشر می شود که تنها دو هفته تا آغاز بازیهای المپیک ریو باقی مانده است. پیش از این بر اساس گزارش ریچارد مک لارن، رئیس کمیسیون مستقل تحقیقات «آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ»، روسها از سال ۲۰۱۱ میلادی در سی رشته ورزشی از جمله وزنه برداری، کشتی، قایقرانی، دوچرخه سواری و فوتبال دست به دوپینگ زده اند.