ظریف: طبق برجام اوباما موظف به وتوی مصوبات کنگره است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ظریف: طبق برجام اوباما موظف به وتوی مصوبات کنگره است

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز سه‌شنبه، ۲۹ تیر (۱۹ ژوئن)، مصوبات مجلس نمایندگان آمریکا درباره اعمال مجازات‌های جدید علیه ایران را «عموما تبلیغاتی» توصیف کرد و گفت: « این طرح ها در مجلس سنا تصویب نخواهد شد و اگر تصویب شود رئیس جمهور آمریکا موظف است طبق برجام آنها را وتو کند.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای ظریف درباره هدف نمایندگان جمهوریخواه ایالات متحد از تصویب این طرح‌ها گفت: «آن‌ها قصد ایجاد این فضای روانی را دارند که کار کردن با جمهوری اسلامی هزینه بر است که البته ما هم این سیاست را پیش می گیریم که خلاف آن را ثابت کنیم.»

مجلس نمایندگان آمریکا در دو هفته گذشته چهار طرح را درباره ممنوعت فروش هواپیماهای بویینگ به ایران، مانع شدن دسترسی این کشور به سیستم مبادلات دلاری و اعمال تحریم‌های جدید علیه برنامه موشک‌های بالستیک و حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر تصویب کردند.

روز سه‌شنبه همچنین، چهارمین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین با حضور نمایندگان ایران و اعضای گروه ۱+۵ برگزار شد. به گزارش تسنیم عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران درباره این نشست گفت: «طرف‌های ما در آمریکا و اروپا توضیحات مفصلی را درباره اقداماتی که کرده‌اند یا تلاش‌هایی که می‌کنند تا رفع تحریم‌ها اثرات خود را نشان دهد، ارائه کردند. قرار شد تا زمان برگزاری کمیسیون بعدی، یک سری جلسات کارشناسی در خصوص مشکلاتی که در زمینه رفع تحریم‌ها وجود دارد، از جمله بحث مسائل بانکی، انتقال و تبدیل پول و تحریم‌های دیگر، برگزار شوند.»

خبرگزاری رویترز هم به نقل از آقای عراقچی گزارش کرد که ایران در این نشست، گفتگوها برای فروش ۴۰ تن آب سنگین به روسیه را ادامه می‌دهد.

در هفته‌های گذشته عباس عراقچی و علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، اظهارات متفاوتی درباره فروش یا عدم فروش آب سنگین به آمریکا ابراز کرده بودند.