Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

کودتای نافرجام در ترکیه؛ هزاران نفر بازداشت شدند

کودتای نافرجام در ترکیه؛ هزاران نفر بازداشت شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در کودتای نافرجامی که جمعه شب در ترکیه آغاز شد، ۱۹۰ تن کشته، ۱۴۴۰ نفر زخمی و ۲۸۳۹ تن از نیروهای مسلح این کشور بازداشت شدند.

آگهی

در کودتای نافرجامی که جمعه شب در ترکیه آغاز شد، ۱۹۰ تن کشته، ۱۴۴۰ نفر زخمی و ۲۸۳۹ تن از نیروهای مسلح این کشور بازداشت شدند. روز شنبه، دولت ترکیه اعلام کرد که قدرت را دوباره در اختیار گرفته است. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور گفت کودتاگران شدت مجازات خواهند شد و قول داد که نیروهای ارتش را تصیفه خواهد کرد. همچنین ۲۹سرهنگ و ۵ ژنرال ارتش ترکیه از سمتِ خود برکنار شدند.

بن علی یلدیریم، نخست وزیر ترکیه امروز طی سخنانی اعلام کرد: «مردم عزیز و کشور محبوب من، (رویدادهای) شب گذشته، یعنی پانزده ام ژوئیه، لکه سیاهی بر دامانِ دموکراسی ترکیه بود.»

شب گذشته، دهها هزار تن به درخواست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور در استانبول و آنکارا راهیِ خیابانها شدند تا با کودتای نیروهای ارتش مقابله کنند. همچنین مناطق خاصی از سوی عوامل کودتا بمباران شد. همچنین کودتاگران کنترل دو شبکه تلویزیونی این کشور را برای مدتی در اختیار گرفتند و در یک بیانیه تلویزیونی دولت اردوغان را به نقض دموکراسی محکوم کردند.

هشت تن از نظامیانی که در این کودتا شرکت داشتند با یک هلیکوپتر وارد خاک یونان شده و سپس از این کشور تقاضای پناهندگی سیاسی کرده اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، فتح الله گولن دشمن دیرینه خود را مسئول تلاش برای این کودتا دانسته بود؛ اتهامی که آقای گولن آن را به شدت رد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشت تدریجی آرامش به استانبول پس از ناآرامی های جمعه شب

دولت ترکیه کنترل شبکه های تلویزیونی را بازپس گرفت

پاسخ اردوغان به نظامیان: تصفیه های گسترده ای در راه است