بازگشت تدریجی آرامش به استانبول پس از ناآرامی های جمعه شب

بازگشت تدریجی آرامش به استانبول پس از ناآرامی های جمعه شب
نگارش از Euronews

شب گذشته گروهی که خود را «شورای صلح» می نامید برای چند ساعت تلاش به انجام کودتا در ترکیه کرد اما به دنبال فراخوان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برای حضور مردم در خیابانها، این تلاشها ناکام…

شب گذشته گروهی که خود را «شورای صلح» می نامید برای چند ساعت تلاش به انجام کودتا در ترکیه کرد اما به دنبال فراخوان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برای حضور مردم در خیابانها، این تلاشها ناکام ماند.

پلیس ترکیه پس از درگیری های شبانه، صبح شنبه اقدام به پاکسازی آثار این درگیری ها در خیابانهای استانبول کرد.

یکی از ساکنان استانبول می گوید: «آنها چیزی به جز یک مشت تبهکار نیستند. همگان شاهد بودند که شرایط کشورمان چه مقدار مستحکم است. مردم دموکراسی خودشان را حفظ کردند. به وضع عادی بازخواهیم گشت.»

پلیس استانبول صبح شنبه اقدام به بازگشایی خیابانهایی کرد که در طول شب توسط خودروهای مردم برای جلوگیری از حرکت تانکها مسدود شده بود.

یکی دیگر از ساکنان استانبول می گوید: «من در خیابان بودم و صدای تیراندازی شنیدم. کودتا امر نامطلوبی است. دعا می کنم پروردگار آنها را ناکام کند زیرا کودتا می تواند ما را ۵۰ سال به عقب ببرد. آیا می تواند اینچنین شود؟ مردم چنین اجازه ای نخواهند داد.»

فرودگاه آتاتورک استانبول که جمعه شب توسط گروهی از نیروهای ارتش بسته شده بود به تدریج فعالیت خود را از سر می گیرد.

بازگشت امور به روال عادی در استانبول در حالی صورت می گیرد که گزارشها و تصاویری مبنی بر بروز خشونت بر ضد سربازان تسلیم شده ارتش ترکیه در این شهر دریافت شده است.

بورا بایراکتر، خبرنگار یورونیوز در استانبول می گوید: «مردم ترکیه صبح امروز در حالی چشم گشودند که کابوسی شبانه را پشت سر گذاشته بودند. در برخی از نقاط استانبول تبادل سنگین آتش رخ داد و غیرنظامیان کشته شدند اما این اقدامات در ساعات اولیه صبح کم و بیش پایان یافت. نفربرهای زره پوش و تانکهایی که رها شده اند همچنان دیده می شوند و تحت کنترل پلیس هستند. زندگی بتدریج و آرام آرام به روال عادی باز می گردد.»

مطالب مرتبط