پکن: ایجاد منطقه هوایی دفاعی در مناطق مورد اختلاف در دریای چین جنوبی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پکن: ایجاد منطقه هوایی دفاعی در مناطق مورد اختلاف در دریای چین جنوبی

معاون وزیر خارجه چین می گوید، کشورش حق ایجاد منطقه هوایی دفاعی بر فراز مناطق مورد ادعای پکن در دریای چین جنوبی دارد. سخنان لیو ژنمین، معاون وزیر خارجه چین یک روز پس از رای دیوان لاهه مبنی بر رد ادعای مالکیت این کشور بر منابع دریای چین جنوبی مطرح شد.

مقام های چین ضمن به رسمیت نشناختن رای دادگاه آن را «نمایش سیاسی زیر پوشش قانون» دانستند که می تواند منجر به افزایش تنش در منطقه شود.

معاون وزیر خارجه چین گفت: «آنهایی که می خواهند از این رای غیرقابل قبول به عنوان مبنایی بر تغییر رفتار خود علیه چین استفاده کنند احتمالا پشیمان خواهند شد زیرا دولت چین با هرگونه فعالیت غیرقانونی در این منطقه به شدیدترین شکل ممکن برخورد خواهد کرد.»

فیلیپین فعالیتهای چین در زمینه بهره برداری از منابع طبیعی در دریای چین جنوبی را غیرقانونی می داند و شکایت خود برای رسیدگی به اختلافات در این باره را سال ۲۰۱۳ میلادی به دیوان لاهه ارائه کرده بود.

همزمان مقام های اتحادیه اروپا نیز از طرفهای درگیر در مورد منابع مورد اختلاف در دریای چین جنوبی خواستند تا به رای دادگاه احترام بگذارند و تصمیم دیوان داوری لاهه را بپذیرند.

اختلاف در دریای چین جنوبی بر سر جزایر پراکنده در منطقه ای به وسعت سه و نیم میلیون کیلومتر مربع و منابع احتمالی اطراف آنهاست که چین و کشورهای این حوزه از جمله ویتنام، مالزی، تایوان، فیلیپین و برونئی مدعی مالکیت بر آنها هستند. چین علاوه بر احداث جزایر مصنوعی در این منطقه نسبت به افزایش نیروهای دریایی خود نیز اقدام کرده است.