دستکم ۳۶ هزار نفر آواره در درگیری های سودان جنوبی

دستکم ۳۶ هزار نفر آواره در درگیری های سودان جنوبی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بازگشت درگیری و خشونت به پایتخت سودان جنوبی نگرانی سازمان ملل متحد درباره وخیم شدن شرایط انسانی در این کشور را به همراه داشت.

آگهی

بازگشت درگیری و خشونت به پایتخت سودان جنوبی نگرانی سازمان ملل متحد درباره وخیم شدن شرایط انسانی در این کشور را به همراه داشت.

الساندرا ولوچی، سخنگوی دفتر سازمان ملل متحد می گوید، پیش بینی های اولیه حاکی از آنست که در درگیری های چند روز اخیر در سودان جنوبی دستکم ۳۶ هزار نفر آواره شده اند. بیشترین آسیب دیدگان جنگ زنان و کودکان هستند و دسترسی و کمک به آنها به دلیل جنگ و ناامنی با محدودیت همراه است.

با گذشت یک روز پس از اعلام آتش بس از سوی طرفهای درگیری در سودان جنوبی، یکی از رهبران گروه های اپوزیسیون از نیروهای خود خواست تا به درگیری با نیروهای دولتی خاتمه دهند.

ژنرال دوا آتورجونگ، از رهبران گروه های اپوزیسیون نیز گفت: «اعلام می کنم که از این پس نیروهای تحت فرمان من با نیروهای دولتی نخواهند جنگید. این درخواست مردم سودان جنوبی است و البته این اقدامی جهت برقراری صلح است. ما نمی خواهیم به این جنگ بیهوده ادامه دهیم.»

سالوا کییر، رئیس جمهوری سودان جنوبی و ریک ماشار معاون او روز دوشنبه پس از پنج روز درگیری و خشونت فرمان برقراری آتش بس در این کشور صادر کردند.
درگیری میان هواداران رئیس جمهوری سودان جنوبی و معاون او که از روز پنجنشبه گذشته آغاز شد، مرگ دستکم ۳۰۰ نفر را در پی داشت که در این میان شهروندان عادی و تعدادی از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد نیز کشته و مجروح شدند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد نیز از شورای امنیت خواست تا نسبت به اعمال تحریم تسلیحاتی علیه سودان جنوبی اقدام کند.
سالوا کییر، رئیس جمهور سودان جنوبی، و ریک ماشار معاون او در سال ۲۰۱۵ میلادی به توافق صلح رسیده بودند اما آغاز دوباره درگیری میان هواداران دو طرف نگرانی ها را نسبت به بازگشت دوباره بی ثباتی و جنگ داخلی افزایش داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نقش پهپادهای ایران در منازعات؛ آیا پرنده‌های ایرانی توازن قوا را در جنگ داخلی سودان بر هم می‌زنند؟

شکایت خانواده سوری از فرانتکس؛ دادگاه اتحادیه اروپا درخواست پرداخت غرامت را رد کرد

دادگاه دو سوئدی مالک یک شرکت نفتی به اتهام همکاری با عمرالبشیر و شبه‌نظامیان سودان آغاز شد