Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

وزیر ارشاد ایران: قانون ممنوعیت ماهواره باید تغییر کند

وزیر ارشاد ایران: قانون ممنوعیت ماهواره باید تغییر کند
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد ایران اصلاح قانون ماهواره را بسیار ضروری دانست و گفت در حال حاضر «دست‌کم۷۰ درصد» مردم از ماهواره استفاده می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) آقای جنتی روز سه شنبه درباره قانون ممنوعیت ماهواره گفت: «اصلاح این قانون بسیار ضروری است و حتما باید اصلاح شود چراکه استفاده افراد از ماهواره به کل غیرقانونی است اما اکثریت مردم از آن استفاده می‌کنند.»

وزیر ارشاد در ادامه با اشاره به موضوع ممنوعیت پخش تیزر فیلم‌ها در ماهواره گفت: تا زمانی که قانون ممنوعیت از ماهواره وجود دارد قوانین زیرمجموعه آن از جمله قانون منع پخش تیزرها و تبلیغات سینمایی در شبکه‌های ماهواره‌ای به قوت خود باقی است و تهیه‌کنندگان نباید با ماهواره‌ها همکاری کنند اما باید فکری اساسی برای تبلیغ فیلم‌ها در داخل کشور کرد و صدا وسیما باید شرایط تبلیغ فیلم‌های سینمایی را فراهم کند.

سال گذشته بخشنامه‌ای به کلیه دفاتر تهیه و پخش فیلم‌های سینمایی ابلاغ شده بود که به موجب آن پخش تیزر در شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌ زبان غیرقانونی است. در همین رابطه حسین نوش‌آبادی معاون وزارت ارشاد هم گفته بود: «در ماده ١٣ قوانین اجرایی ممنوعیت ماهواره هرگونه ارسال آگهی ممنوع و بر اساس دستورالعمل دولت و مصوبه شورای عالی قوانین برای هر یک، مجازات‌هایی منظور شده است.»

وزیر ارشاد ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به محدودیت‌های صدا و سیمای ایران برای پخش تیزر فیلم‌ها گفت که در این زمینه با علی عسگری، رئیس سازمان صدا و سیما صحبت کرده تا فضای تبلیغ برای همه فیلم‌های سینمایی مجوزدار از سوی وزارت ارشاد اسلامی ایجاد شود.

وی گفت: «حتی اگر مدیران رسانه ملی برخی از فیلم‌ها را بیشتر پسندیده و خواهان تبلیغ بیشترشان هستند باید یک کف تبلیغاتی معقول و تاثیرگذار هم برای دیگر فیلم‌ها در نظر بگیرند.. در صورت تحقق این مسئله می‌توان با پخش تیزرهای تبلیغاتی فیلم‌ها در شبکه‌های ماهواره‌ای مخالفت کرد اما اگر در داخل چنین محدودیت ویرانگری وجود داشته باشد، فیلمسازها به‌طور طبیعی به سمت ماهواره گرایش پیدا می‌کنند.»

قانون ممنوعیت به کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره سال ۱۳۷۳ از سوی مجلس شورای اسلامی تصویب شد. طبق این قانون وزارت کشور موظف است با استفاده از نیروهای انتظامی و یا نیروی مقاومت بسیج در اسرع وقت نسبت به جمع‌آوری تجهیزات دریافت از ماهواره اقدام کند. از آن زمان ماموران نیروی انتظامی گاه‌گاهی به پشت بام خانه‌ها هجوم می‌آورند و تجهیزات دریافت امواج ماهواره ای را جمع می‌کنند. علیرغم این ممنوعیت‌ها و موانع٬ آمار ارائه شده از سوی نهادهای رسمی ایران حکایت از رواج استفاده از ماهواره در ایران دارد.

علی جنتی چندی قبل نیز با بیان این که مسئولان جمهوری اسلامی زمانی با ویدئو و فاکس هم مشکل داشتند گفته بود: «ظاهرا ما باید اول با هر پدیده نو مقابله کنیم و آب که از سر گذشت‌، آن را بپذیریم. همیشه می‌خواهیم ۲۰ سال با دنیا فاصله داشته باشیم؛ لااقل همراه دنیا حرکت کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش ضبط دیش و تجهیزات ماهواره‌‌‌ای؛ چرا احساس خطر؟

ایران؛ مجوز کالاهایی که در ماهواره تبلیغ شوند باطل می‌شود

مراسم تشییع رئیسی در بیرجند: تحقیقاتی در باره حادثه بالگرد همزمان با طرح ابهام‌ها در دست انجام است