اوباما در دیدار با راخوی از پیشرفت های اقتصادی اسپانیا تمجید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اوباما در دیدار با راخوی از پیشرفت های اقتصادی اسپانیا تمجید کرد

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه در ادامه سفر یکروزه خود به اسپانیا با ماریانو راخوی نخست وزیر این کشور دیدار و گفتگو کرد.

گرچه اوباما پیش از این سفر در مصاحبه با یک نشریه اسپانیایی از سیاست های ریاضت اقتصادی کشورهای اروپایی به شدت انتقاد کرده بود اما پس از ملاقات با راخوی، در چرخشی عجیب به تمجید از پیشرفت های اقتصادی کشور میزبان پرداخت و گفت: «لازم است به نخست وزیر و مردم اسپانیا برای پیشرفت های اقتصادی سالهای اخیر تبریک بگویم. سفر فشرده و دشواری بود اما نتایج تصمیمات اتخاذ شده به زودی مشخص می شود. ما هنوز کارهای مشترک زیادی برای انجام دادن داریم.»

رئیس جمهوری آمریکا پیش از این نیز در دیدار با پادشاه اسپانیا بدون اشاره به بحران سیاسی موجود در این کشور تنها به اهمیت و عمق روابط دوستانه میان واشنگتن و مادرید اشاره کرده بود.

راخوی که حزب تحت رهبری وی به رغم کسب بیشترین آراء در انتخابات پارلمانی موفق به کسب اکثریت پارلمانی نشده، برای تشکیل دولت همچنان در بن بست سیاسی به سر می برد.

در حاشیه سفر کوتاه شده رئیس جمهوری آمریکا به اسپانیا، تظاهراتی نیز در گوشه و کنارمادرید بر ضد پیمان تجارت آزاد فرا آتلانتیک برگزار شد. اوباما در گفتگو با نشریه ال پائیس از این پیمان دفاع کرده بود.