یک ویدیوی جنجالی تنش میان مسکو و واشنگتن را تشدید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
یک ویدیوی جنجالی تنش میان مسکو و واشنگتن را تشدید کرد

انتشار یک ویدیوی جنجال برانگیز از تشدید تنش بین آمریکا و روسیه طی هفته های گذشته پرده برداشت.

دوربین های امنیتی مقابل سفارت آمریکا در مسکو در تاریخ ۶ ژوئن (۱۷ خرداد) تصاویری را ثبت کرده بودند که در آن نگهبان روس مقابل سفارت با حمله به یک «دیپلمات» آمریکایی در تلاشی نافرجام سعی می کند مانع ورود او به سفارت شود. شبکه تلویزیونی ان تی وی (نزدیک به کرملین) روسیه این ویدیو را ۷ ژوئیه (۱۷ تیر)، یعنی حدود یک ماه پس از ماجرا پخش کرد تا ابعاد گسترده تری از تنش موجود بین دو کشور در دوران پسا جنگ سرد رسانه ای شود.

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه ادعای کرملین درباره اینکه پلیس دیپلماتیک روسیه از سفارت ما در برابر یک فرد ناشناس حفاظت کرده درست نیست اعلام کرده که آمریکا در واکنش به این اقدام روسیه، دو دیپلمات این کشور را در تاریخ ۱۷ ژوئن (۲۸ خرداد) از آمریکا اخراج کرده است.

پیش تر وزارت خارجه روسیه اعلام کرده بود کنترل هویت این ناشناس برای پاسداری از ساختمان حراست ضروری بوده است.

اما وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد که روسیه آزار و اذیت علیه پرسنل ما را با هدف اختلال در فعالیت های دیپلماتیک و کنسولی مان افزایش داده اند.»

پس از آن بود که وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای مجزا این شخص را یک «مامور سیا» توصیف کرد که در جامه یک دیپلمات از ماموریت خود برمی گشته و از نشان دادن اوراق هویتی خود به نگهبان روس امتناع کرده است.

مسکو روز شنبه اعلام کرد به تلافی اقدام واشنگتن این فرد به اضافه یک کارمند دیگر سفارت آمریکا را به ظن «جاسوسی» در ماه گذشته میلای اخراج کرده است.